Jak ušetřit na stavbě rodinného domu?

shutterstock.com

shutterstock.com

Stavba rodinného domu je náročnou životní etapou. Mísí se v ní nadšené očekávání, plánování, nekonečné jednání s úřady i dodavateli a pochopitelně také starosti o finanční zajištění stavby. Jen mizivé procento lidí má k dispozici tolik prostředků, aby jim při stavbě svého budoucího domu nic nebránilo v rozletu. Většina lidí musí pečlivě počítat a své původní představy omezovat v závislosti na finančních možnostech. Také hledáte, jak při stavbě rodinného domu ušetřit?

Promyšlené rozměry a tvar domu

Výši ceny domu ovlivňuje především jeho podlahová plocha. Promyslete tedy důkladně, zda opravdu potřebujete obrovský dům. Zamyslete se nad dispozicí domu, abyste eliminovali počet chodeb, které zbytečně zvětšují rozměry domu.

Tip: Podívejte se na nabídku stavebnin v Praze

A jak je tomu s počtem a velikostí ložnic? Uvažte, že děti jednou vyrostou a ve velkém domě zůstanete žít sami s partnerem. Velký dům se stane náročným na vytápění i na úklid. Ačkoliv současným trendem je samostatný pokojíček pro každé dítě, dětem jistě neuškodí bydlet společně. Možná je to navíc naučí respektu k potřebám druhých. Naopak však nešetřete na dostatečném úložném prostoru na oblečení, sezónní věci i potraviny.

Důležitý je také půdorys domu. Jakékoliv výklenky jsou stavebně náročnější, tudíž i cenově dražší. V důsledku různě členitého domu se navíc komplikuje konstrukce střechy, která se tím rovněž prodraží. Zajímavý je i pohled do budoucna, kdy různě členitý dům má vyšší nároky na vytápění. Ideální je proto volit dům jednoduchého, nejlépe obdélníkového tvaru.

Výraznou částku ušetříte také vynecháním podsklepení domu. Pokud neplánujete skladovat ovoce a zeleninu, sklep prakticky nepotřebujete. Úložný prostor raději hledejte na půdě nebo v garáži.

Volba zařizovacích prvků

Chcete-li ušetřit, nezbývá než slevit ze svých snů. Přestože dřevo je příjemný a velice kvalitní materiál, jeho instalace v interiéru se dosti prodraží. Namísto dřevěných interiérových dveří volte obyčejnější dveře fóliované nebo lamino. Tento typ dveří nabízí velké množství dekorů, které skvěle imitují různé typy dřev. Stejně tak můžete nahradit dřevěnou podlahu za laminátovou nebo zvolit podlahy vinylové, které také nabízí širokou škálu dekorů včetně imitace dřeva.

Ušetřit můžete i na oknech. Nezapomínejte však, že nižší náklady na pořízení oken s menšími izolačními vlastnostmi se mohou později negativně projevit na spotřebě energie na vytápění. Nešetřete proto na izolačních vlastnostech skel. Raději zvažte, zda vám postačí okna plastová, který jsou levnější.

Rovněž velké prosklené plochy jsou zbytečným nákladem navíc. Volte přiměřený počet oken, ta vám zajistí dostatek světla v interiéru, naopak se vyhněte drahým celoproskleným stěnám směrujících na sever.

Zvládnete některé práce svépomocí? zdroj shutterstock.com

Zvládnete některé práce svépomocí? zdroj shutterstock.com

Stavba svépomocí

Nejjednodušší je zadání stavby domu stavební firmě. Ale stavba svépomocí vám ušetří nemalé peníze. Zvažte proto své možnosti zapojit se do stavby sami. Některé práce jako vymalování nebo pokládku podlah určitě zvládnete. Budete si muset zajistit stavební pomůcky, ale ty nevyjdou draho a budou se vám hodit i při budoucích opravách.

Promyslete tedy, na které práce stačíte svými schopnostmi a kolik času budete moci stavbě svépomocí věnovat. Ušetříte nejen za práci dělníka, kterému byste museli zaplatit. Provedení prací navíc budete mít plně pod kontrolou.

Pokud se do stavby domu zapojíte alespoň částečně svépomocí, zkuste také porovnat ceny materiálu. Ne vždy vám stavební firma dodá materiál za nejvýhodnější cenu, i když to většinou odůvodňuje prodejem materiálu s nižší sazbou DPH. Zkuste jejich nabídku porovnat s nabídkou cen v levných stavebninách.

Pokud jste dostatečně komunikativní, podaří se vám ve stavebninách vyjednat výraznou slevu při objednávce většího množství materiálu. Ušetřit opět můžete v závislosti na objemu odběru až desetitisíce korun, aniž byste slevili z kvality použitého materiálu.

Myslete i na měsíční náklady

Málokdo si to uvědomuje, ale již při výstavbě domu určujete, kolik vás bude bydlení měsíčně stát. Nevyplatí se tedy šetřit na nesprávných místech. Nejvíce peněz se v nákladech na domácnost utratí za vytápění a případně klimatizaci. Kvalitním zateplením je možné tyto náklady snížit o desítky procent.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.