Luxfery se začínají znovu objevovat v českých domácnostech

sevesglassblock.com

sevesglassblock.com

Luxfery má většina z nás spojeny s domy, které vznikaly během 70. a 80. let minulého století. Málokdo si však vzpomene, že tyto duté skleněné tvárnice byly s úspěchem využívány již v architektuře funkcionalistické, do jejíž koncepce perfektně zapadaly. A právě dobou funkcionalismu je inspirován současný návrat k využívání tohoto zajímavého stavebního prvku.

Luxfery a jejich varianty

Luxfery jsou skleněné duté tvárnice, které, jak již jejich název napovídá, jsou schopny vytvořit zeď, která propouští světlo. Nejčastěji jsou vyráběny v rozměru 190*190*80 mm, ale na trhu se postupně objevují i jiné rozměrové varianty, například obdélníkové tvárnice o rozměrech: 190*90*80 mm. Zajímavé stavební možnosti nabízí například luxfery rohové či dokončovací a obloukové.

Luxfery, zdroj: sevesglassblock.com

Luxfery, zdroj: sevesglassblock.com

Vybírat můžete také z množství barev, ale také reliéfů povrchů luxfer s různou mírou propustnosti světla. Nejběžnější jsou luxfery bezbarvé čiré, lze však zakoupit i luxfery upravené pískováním či leptáním. Dále pochopitelně můžete volit i mezi řadou barevných odstínů skleněných tvárnic. Luxfery se dále mohou lišit ve vzoru, vnitřní dekor může mít podobu například vroubkování či mřížkování a i volbou vzoru tvárnice můžete ovlivnit míru světla, které bude do vašeho interiéru skleněnou stěnou dopadat.

Vyslovenou novinkou jsou potom luxfery s LED diodami, které dotvoří atmosféru působivým nasvícením skleněné plochy.

Využití

Základní využití luxfer je všude tam, kde nemůžeme nebo z důvodu zajištění intimity nechceme použít klasická okna, ale zároveň potřebujeme v daných prostorách zajistit přístup světla. Nejčastěji jsou proto využívány na schodištích, ve stěnách nad či vedle vstupních dveří rodinných domů, dále také v koupelnách. V moderním interiéru se jejich využití rozšířilo i na předělové zdi mezi místnostmi nebo dokonce pro odkládací či barové pulty. V koupelnách mohou být využity i k vytvoření designově zajímavých regálů.
Luxfery se mohou stát zajímavé také pro majitele panelových bytů, kde právě luxfery mohou být jediným možným způsobem, jak zajistit prostupnost denního světla do bytového jádra.

Avšak v případě rekonstrukcí, ať už panelových bytů či starších domů, je třeba zohlednit vyšší hmotnost luxfer oproti běžnému zdivu a plánované využití luxfer konzultovat se statikem.

Barevné luxfery, zdroj: sevesglassblock.com

Barevné luxfery, zdroj: sevesglassblock.com

Instalace luxfer

Luxfery lze instalovat hned několika způsoby:

  • maltou – tvárnice jsou k sobě spojovány klasicky maltou, je ovšem třeba luxfery spojovat pečlivě a vytvářet rovnoměrné spáry, aby nebyl narušen estetický pohled na prosklenou stěnu
  • dřevěná konstrukce – luxfery se na sucho zasunují do rámečků předem připravené dřevěné konstrukce zdi
  • prefabrikáty – v interiéru lze využít i luxferových prefabrikátů vyrobených na zakázku, práce s nimi je velmi snadná, prefabrikované díly (o hmotnosti až 25 kg) se na místě spojí lepidlem a přespárují
Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.