Dešťová voda je v domácnosti všestranně využitelná, ne jen na zahradě

shutterstock.com

Přemýšlíte, jak doma efektivně šetřit? Začněte s vodou, jde to snadněji, než si myslíte. Stačí začít využívat dešťovou vodu, co je zdarma. Od nepaměti se využívá k zalévání zahrady, moderní technologie možnosti rozšiřují. S dešťovou vodou můžete splachovat záchod, dokonce i prát. Bližší informace naleznete v tomto článku.

Dešťovou vodu můžete sbírat zcela jednoduše, do nádoby umístěné na zahradě či pod okapovým svodem. Pravdou ale je, že tento způsob je již poměrně zastaralý a neefektivní. Voda stojící v sudu na pozemku je znečišťována padajícím listím a znehodnocována slunečním zářením, které podporuje růst a tvorbu mikrorganismů a bakterií. Proto je mnohem lepší pořídit si systém, který umožňuje dešťovou vodu uchovat dlouhodobě a třeba ji i rozvést potrubím na požadovaná místa.

Gumáky vám v deštivém počasí přijdou vhod

Nádrž na dešťovou vodu může být zabudována pod zem

Myslíte-li to s využíváním napršené vody vážně, určitě se vyplatí investovat do nákupu nádrže s čerpadlem, filtry a rozvody, díky čemuž bude voda zbavena nečistot, ale také ji budete moci vést potrubím dále. A co více – o to lépe se k ní dostanete. Jímky nebo nádrže na dešťovou vodu se instalují většinou pod zem, vyloučeno není ani umístění třeba v garáži či kůlně. Obvykle se pro domácnosti užívá objemu 1000 litrů a více.

K čemu dešťovou vodu využijete?

Jak je známo, dešťová voda se využívá především k zalévání rostlin. Je pro ně mnohem příznivější, protože není chlorována a je měkčí. Dále je vhodná ke splachování WC nebo třeba umývání podlah. Vzhledem k tomu, že není tak tvrdá, netvoří tak rychle vodní kámen. Při praní tak nezanáší pračku a lépe rozpouští prášek.

Potřebujete nový septik? Nahraďte starý za nový sklolaminátové septiky

Je vidno, že dešťová voda je jedním ze způsobů, jak snížit náklady na provoz domácnosti. Investice věnovaná do systému, který zajistí její sbírání a následné využívání, se velmi rychle vrátí. Důležité je ale myslet včas na rozvody – to je již při stavbě či rekonstrukci vašeho domu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům, Zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.