Dostali jste se do situace, kdy se neobejdete bez bezbariérové bydlení? Pak před vámi stojí dvě možnosti. Buď upravíte svou stávající nemovitost, nebo se přestěhujete do bezbariérového bytu. Pokud jste se rozhodli pro první variantu, pokusíme se vám poradit, na co nezapomenout.
Než se rozhodnete pro rekonstrukci svého bytu, měli byste si uvědomit, jaké jsou požadavky na bezbariérové bydlení a ujistit se, zda je reálné takové podmínky ve vašem bytě vytvořit. V dnešním článku se blíže podíváme, jaká jsou specifika bezbariérových bytů.
Jako první se budete muset do bytu pohodlně dostat. Vybudovat v domě dodatečně výtah není jednoduché ani levné. Dále tedy budeme předpokládat, že máte k dispozici výtah a vrhneme se na samotnou úpravu bytu.
Bezbariérový přístup po celém bytě
Rozhodnete-li se upravit váš byt na bezbariérový, musíte v první řadě srovnat všechny výškové rozdíly podlahy a z dveří odstranit prahy. Schody u dvoupodlažních bytů lze vyřešit schodišťovou plošinou či speciální sedačkou. Nicméně je vhodné situovat zázemí do jednoho patra – je to pro nemohoucího podstatně pohodlnější.
Jak by měla vypadat koupelna?
Při rekonstrukci koupelny a toalety je nezbytné zakoupit i pomůcky – věšáky, držáky a úchytky – které by měly být pro uživatele invalidního vozíku dosažitelné a snadno využitelné.
Dveře by měly být široké minimálně 90 cm a měly by se otvírat směrem ven. Součástí bezbariérové koupelny musí být ergonomické umyvadlo, které se dá podjet a které má speciálně tvarované (prodloužené) baterie pro snadné ovládání. Sprchovací prostor opět musí být bezbariérový, sjízdný a nesmí mu chybět dobře vyspádovaný odpad. Neoddělitelnou součástí sprchového koutu jsou držadla a madla.
Nové bydlení v bezbariérovém standardu
I přes veškerou snahu často není jiná možnost, než se vzdát vašeho současného bydlení a přestěhovat se. Naštěstí již dnes není taková nouze o bezbariérové byty. Mnozí developeři již s takovými byty počítají při výstavbě. Podívejte se třeba na nové byty Praha 5 či byty Praha 9.
Nabídku bezbariérových bytů najdete u mnoha realitních kanceláří a developerů. Často se takové byty nachází v blízkosti nemocnic, úřadů a občanské vybavenosti. Zejména ve velkých městech je na výběr dostatek možností. Navíc se stává, že zakoupení nového bezbariérového bytu vyjde levněji než rekonstrukce stávajícího bytu. Pro jakou variantu se rozhodnete již záleží jen na vás.
Článek sepsán ve spolupráci s developerskou společností FINEP CZ a.s. (www.finep.cz), která v rámci svých rezidenčních projektů buduje i byty v bezbariérovém standardu.