5 tipů, jak se zbavit plísně ve vašem bytě

shutterstock.com

shutterstock.com

Plísně na stěnách jsou nepřáteli mnoha domácností. Mnohdy si vznik plísně ani nedovedete vysvětlit a rázem ji máte na zdi. Plíseň může vznikat mnoha způsoby a odstraňování plísně je složité a jeho zanedbání může mít pro vaši domácnost až katastrofální následky. Jak ji alespoň výrazně omezit?

Často může mít plíseň původ i ve výměně oken. U starších oken prostupovalo alespoň minimální množství vzduchu. U nových typů oken neproniká žádný. Místnost se uzavře a vlhne. Co dělat, pokud váš byt má problémy s plísní?

1. Dbejte na správnou ventilaci

Mnoho druhů plísní má původ právě v nedostatečném větrání. Pokud jste se starými okny nevětrali téměř vůbec a plíseň se netvořila, s novými okny se bude muset frekvence větrání mnohem více zvýšit. Vlhký vzduch se musí totiž z místnosti odstranit ještě dříve, než se stihne usadit na stěny. Správné větrání také pomáhá odbourávat i usazenou vlhkost ve stěnách.

2. Vyčištění za pomoci přípravků

Protože je boj s plísní stále více rozšířený, vzniká na našem trhu také nabídka produktů, které ji pomáhají odstraňovat. Jedná se o fungicidní přípravky, které se aplikují na povrch zdi nebo přímo do ní. Díky působení fungicidů plíseň mizí a zeď se vysouší. Po vysušení zdi také přípravky brání vzniku další plísně.

Odstranění plísně je základ úspěchu, zdroj: shutterstock.com

Odstranění plísně je základ úspěchu, zdroj: shutterstock.com

3. Odstranění napadeného vybavení

Plíseň nejčastěji postihuje zdi a podlahy. V místnosti, kde je zvýšené riziko vzniku plísně, by neměly být na stěnách tapety a na zemi by měla být podlaha s pevným povrchem. Pokud místnost napadla plíseň a na zdi jsou tapety a na zemi koberec, máte problém. V takovém případě plíseň mnohdy již stihla napadnout jejich strukturu a je potřeba se jich zbavit.

4. Kontrolujte květiny

Také květiny v domácnosti mohou být často původci plísně. Jestli se ve vašem domě objevuje plíseň pořád dokola, zkontrolujte půdu v květináči. I půda totiž může být nakažena plísní, která pak postupuje dále do bytu. Pokud je půda potažena bílou vrstvou, máte v květináči plíseň.

5. Kontrola teploty a vlhkosti

Nejúčinnějším způsobem boje s plísněmi je prevence. Správná kontrola teploty a vlhkosti v domácnosti, napomáhá tomu, že ve vaší domácnosti zůstanou zdi suché a bez plísně. Koupě vlhkoměru by tak měla být stejně samozřejmá jako teploměru. Zaměřte se zejména na místnost, kde spíte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.