Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – co byste měli vědět před tím, než si jej koupíte?

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch patří všeobecně k nejrozšířenějším typům čerpadel, a to nejen v České republice. Tento zdroj tepla má relativně nízkou pořizovací cenu, je snadno dostupný a instalace rovněž není nijak složitá. Ovšem, tento typ tepelného čerpadla zčásti „žije“ ze slávy ostatních druhů tepelných čerpadel.

Může se zdát, že mezi jednotlivými typy tepelných čerpadle (vzduch/vzduch, vzduch /voda, země/voda apod.) je rozdíl asi jako mezi naftovým a benzínovým motorem. Ovšem, ve skutečnosti jsou rozdíly tak obrovské a odpovídá jim spíše porovnání skútr vs. dodávka, přičemž tepelné čerpadlo vzduch/vzduch má blíže ke skútru. Pojďme se níže podívat, v čem tento typ zdroje tepla zaostává za svými konkurenty.

Schopnost fungovat jako samostatný zdroj tepla

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou standardně dodávána s elektrokotlem, kterým si majitel čerpadla zajišťuje odpovídající teplotu v interiéru v situaci, kdy tepelné čerpadlo nezvládá vyrobit odpovídající objem tepla.  Schopnost fungovat v teplotách pod bodem mrazu je z velké části ovlivněna:

  • počtem místností
  • velikostí těchto místností

Schopnost být zdrojem tepla v nemovitosti s více místnostmi

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch mají omezen počet vnitřních jednotek. Tento zdroj tepla se tedy nehodí jako hlavní zdroj tepla např. pro vícegenerační domy, byty s více místnostmi apod. A naopak, čerpadla vzduch/vzduch Vám budou užitečným pomocníkem v „boji proti vysokým účtům za teplo“ u nemovitostí s nižším počtem místností, rekreačních objektů, zimních zahrad apod.

Topným faktorem

Topný faktor uvádí, jak efektivně tepelné čerpadlo umí převést spotřebovanou elektrickou energii na teplo (viz zde). Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou přitom tím typem čerpadel, který má méně výhodný poměr spotřebovaná elektrická energie/teplo.

Ohřev teplé vody

Jak napovídá jeho název, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch distribuuje teplo prostřednictvím jednotek foukající teplý vzduch do interiéru. Tento typ čerpadel nepracuje na bázi ohřevu vody a jeho následné distribuci topným systémem. Z tohoto důvodu, tepelná čerpadla vzduch/vzduch neumí ohřívat vodu, v tomto směru se tak stále budete muset spolehnout na svůj stávající zdroj tepla.

Jsou tedy „nepoužitelná“?

V žádném případě! Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou velmi užitečná ve specifických situacích. Jak již bylo zmíněno výše, tento typ čerpadel je vhodný pro nemovitosti s menším počtem pokojů, který má i jiný zdroj tepla, stejně tak Vám tepelná čerpadla vzduch/vzduch přijdou vhod na zimní zahradě, v rekreačních objektech, kůlnách, garážích apod. Určitě od nich ale nelze očekávat takový výkon, jako od čerpadel získávajících teplo ze země, jež platí za nejvýkonnější typ tepelných čerpadel.

Fotogalerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky. Publikováno | Autor: Lucie Konečná

Komentáře nejsou povoleny.