Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – co byste měli vědět před tím, než si jej koupíte?

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch patří všeobecně k nejrozšířenějším typům čerpadel, a to nejen v České republice. Tento zdroj tepla má relativně nízkou pořizovací cenu, je snadno dostupný a instalace rovněž není nijak složitá. Ovšem, tento typ tepelného čerpadla zčásti „žije“ ze slávy ostatních druhů tepelných čerpadel.

Může se zdát, že mezi jednotlivými typy tepelných čerpadle (vzduch/vzduch, vzduch /voda, země/voda apod.) je rozdíl asi jako mezi naftovým a benzínovým motorem. Ovšem, ve skutečnosti jsou rozdíly tak obrovské a odpovídá jim spíše porovnání skútr vs. dodávka, přičemž tepelné čerpadlo vzduch/vzduch má blíže ke skútru. Pojďme se níže podívat, v čem tento typ zdroje tepla zaostává za svými konkurenty.

Schopnost fungovat jako samostatný zdroj tepla

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou standardně dodávána s elektrokotlem, kterým si majitel čerpadla zajišťuje odpovídající teplotu v interiéru v situaci, kdy tepelné čerpadlo nezvládá vyrobit odpovídající objem tepla.  Schopnost fungovat v teplotách pod bodem mrazu je z velké části ovlivněna:

  • počtem místností
  • velikostí těchto místností

Schopnost být zdrojem tepla v nemovitosti s více místnostmi

Tepelná čerpadla vzduch/vzduch mají omezen počet vnitřních jednotek. Tento zdroj tepla se tedy nehodí jako hlavní zdroj tepla např. pro vícegenerační domy, byty s více místnostmi apod. A naopak, čerpadla vzduch/vzduch Vám budou užitečným pomocníkem v „boji proti vysokým účtům za teplo“ u nemovitostí s nižším počtem místností, rekreačních objektů, zimních zahrad apod.

Topným faktorem

Topný faktor uvádí, jak efektivně tepelné čerpadlo umí převést spotřebovanou elektrickou energii na teplo (viz zde). Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou přitom tím typem čerpadel, který má méně výhodný poměr spotřebovaná elektrická energie/teplo.

Ohřev teplé vody

Jak napovídá jeho název, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch distribuuje teplo prostřednictvím jednotek foukající teplý vzduch do interiéru. Tento typ čerpadel nepracuje na bázi ohřevu vody a jeho následné distribuci topným systémem. Z tohoto důvodu, tepelná čerpadla vzduch/vzduch neumí ohřívat vodu, v tomto směru se tak stále budete muset spolehnout na svůj stávající zdroj tepla.

Jsou tedy „nepoužitelná“?

V žádném případě! Tepelná čerpadla vzduch/vzduch jsou velmi užitečná ve specifických situacích. Jak již bylo zmíněno výše, tento typ čerpadel je vhodný pro nemovitosti s menším počtem pokojů, který má i jiný zdroj tepla, stejně tak Vám tepelná čerpadla vzduch/vzduch přijdou vhod na zimní zahradě, v rekreačních objektech, kůlnách, garážích apod. Určitě od nich ale nelze očekávat takový výkon, jako od čerpadel získávajících teplo ze země, jež platí za nejvýkonnější typ tepelných čerpadel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.