Seznamte se s čerpadly a jejich druhy

shutterstock.com

Možná zrovna zvažujete pořízení čerpadla. Už máte nějaké vybrané, nebo teprve přemýšlíte, který druh by byl pro vaše účely nejlepší? Přinášíme vám dnešní článek, který vám poradí, které je pro vás nejvhodnější.

Čerpadlo je jednoduché mechanické zařízení

Čerpadlo je mechanické zařízení složené ze samotného čerpadla a pohonné jednotky. Jeho hlavním úkolem je doprava vody. Ta může být čistá nebo znečištěná dle druhu použitého čerpadla.

UNIQUA CESSPIT J 20 PS, zdroj: cerpadlalevne.cz

Rozšířená jsou čerpadla v celé řadě odvětví od těžkého průmyslu až po zemědělství. Pro tyto účely se používají profesionální přístroje s větším výkonem. My se dále zaměříme na ty pro domácí použití.

Ponorná čerpadla vybírejte dle znečištění vody

Pro domácí využití jsou nejčastěji volená ponorná čerpadla. Už podle názvu je patrný princip čerpadla. Ponořuje se přímo do čerpané vody. Odčerpávaná voda může mít různé nečistoty a právě tomu přizpůsobujeme výběr ponorného čerpadla. Chcete-li čerpat znečištěnou vodu, použijte kalové čerpadlo. To můžete využít například při zazimování bazénu, odčerpání jímky nebo zalévání zahrádky dešťovou vodou.

Pokud je voda více znečištěná, je nutné zvolit takové kalové čerpadlo, které obsahuje řezací nástavec. Je tak umožněno čerpat i vodu ze žumpy, septiku, kalové jímky nebo jiného zdroje)

Druhy čerpadel

Čerpadel máme velké množství a jejich výběr záleží na konkrétním využití. Dělíme je podle principu, na kterém fungují. Rozlišujeme tak čerpadla:

  • hydrodynamická: Jde o čerpadla odstředivá, obvodová, labyrintová, axiální a kombinovaná.
  • hydrostatická: Řadíme sem čerpadla zubová, lamelová, vřetenová, membránová, pístová a další. (tyto druhy se používají nejčastěji v domácnostech)
  • ostatní principy: Patří sem čerpadla proudová, zdvižná, mamutová a elektromagnetická

Každý typ čerpadla má své výhody a nevýhody. Nicméně detailní popis je mimo rozsah našeho článku. Více naleznete v normě ČSN 11 0000 z roku 1969.

Nezapomeňte na pružné spojky

V souvislosti s čerpadly najdete na trhu i pružné spojky. Přenáší krouticí moment z hnacího stroje na hnaný stroj. Díky tomu se tlumí chvění, které vzniká při provozu těchto zařízení. V České republice patří mezi nejvýznamnější firmy na pružné spojky RATHI.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.