Při rekonstrukci obydlí vyřešte i světla

shutterstock.com

Málokdo pamatuje na to, že při rozsáhlejší rekonstrukci domu nebo bytu by měl zkontrolovat i stav světel a jejich rozvodů. Na co si dávat pozor vám poradíme v dnešním článku.

Právě rozvody jsou často ve starších stavbách řešené nevhodně, s pomocí hliníkového vedení, které by mělo být v zájmu zachování dobré funkčnosti a bezpečnosti vyměněno za měděné. Při takové realizaci je možné opětovně promyslet i rozložení světel a zásuvek, a tak své bydlení přizpůsobit dnešním trendům.

Pokud bydlíte v domě, který byl vystaven již před několika desítkami let, pak vám jistě mnohé nevyhovuje. Často za nespokojeností stojí právě i svítidla, jejichž rozložení neodpovídá současným požadavkům nejen na uspořádání prostoru. Proto v případě rekonstrukce zahrňte do plánování i tento problém.

Nevhodně umístěná světla snižují komfort bydlení

Dříve se za důležité považovalo pouze jedno centrální osvětlení v podobě lustru. Pravdou ale je, že takové řešení je nedostatečné. Unavuje oči a navíc zvýrazňuje případné nedostatky dispozic. V novostavbách se tak osvětlení neřeší pouze centrálně, ale je doplněno, nebo plně nahrazeno, i podhledy s bodovými světly.

Je nutné dopředu rozmyslet rozložení nábytku a dalšího vybavení

Aby však mohla rekonstrukce světel v domácnosti proběhnout, je třeba už dopředu popřemýšlet nad tím, jak bude interiér ve výsledku alespoň přibližně vypadat, aby bylo možné nové rozvody upravit podle toho. Například kde bude stůl a jídelní židle, který by měl být dostatečně osvětlen.

Také nemá smysl umisťovat zásuvku nebo vypínač v místě, které pak bude zastavěné například pohovkou či skříní a nedostanete se k ní.

Světla je nutné volit s ohledem na využití místnosti

O tom, jaký typ osvětlení zvolit, rozhoduje především účel místnosti. V chodbách se v tomto ohledu osvědčují již zmiňovaná bodová světla, obdobně obstojí i v koupelně. Pokud se nechcete vzdát lustru (většinou v obývacím pokoji), pamatujte na doplňkové zdroje v podobě stojacích nebo stolních lamp.

Zvláštní kapitolou jsou speciální rozvody pro televizi zavěšenou na zdi nebo za rámy na obrazy.

Osvětlení je jednou z nejdůležitějších součástí domova. Ovlivňuje psychický stav člověka, a pokud ho není dostatek, pocit spokojenosti s bydlením se dostavuje jen velice obtížně. Proto je vhodné světla nepřehlížet a pamatovat na to, že rozvody skryté ve zdi mohou být už stářím značně poničeny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Koupelny, Kuchyně se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.