Nová okna při rekonstrukci: Jaké máte možnosti?

plastová okna

Součástí celkové rekonstrukce či zařizování rodinného a bytového domu je i výměna oken. V případě, že vás tato část teprve čeká, zvažte, jaký typ oken bude pro vaši nemovitost nejvhodnějším řešením. Jaké máte možnosti?

Plastová a dřevěná okna

Nejčastější volbou jsou v posledních letech plastová okna. Hlavním důvodem je ekonomické hledisko, plastová okna jsou totiž levnou variantou. A vzhledem k nízké pořizovací ceně se jedná o poměrně kvalitní řešení, neboť má plast vhodné vlastnosti z hlediska odolnosti a životnosti. Kvalitně provedená plastová okna s dvojskly či trojskly vám bez problémů v domě nebo bytě vydrží desítky let bez viditelnějšího opotřebování.

Klasiku představují dřevěná okna. Jejich pořizovací cena je oproti plastovým vyšší, kladem je ale příjemnější vzhled. Často se okna ze dřeva volí tehdy, je-li objekt historický, ale hodí se i pro moderní novostavby. U starších objektů jsou alternativou ke klasickému dřevu špaletová okna. Jejich využití mnohdy doporučují odborníci z oblasti architektury a péče o památky.

Novinka v podobě hliníkových oken

Moderní verzí jsou hliníková okna. Přestože se rozhodně nejedná o nejlevnější modely, jejich obliba pomalu stoupá. Hliník je velmi odolným a zároveň lehkým materiálem, což jsou pro tvorbu oken ideální vlastnosti. Vyzdvihnout lze rovněž dlouhou životnost, hliníková okna vás s největší pravděpodobností přežijí.

Na co si dát pozor?

Ať už zvolíte jakýkoliv z výše uvedených modelů, je na místě si vybrat osvědčeného výrobce, potažmo prodejce. V neposlední řadě montáž oken svěřte zkušeným odborníkům, jinak se jejich pozitivní vlastnosti snadno vytratí a rekonstrukce oken poté nebude mít požadovaný výsledek. Budete litovat zbytečně vynaložených nákladů. Lepší je investovat do kvality než velmi brzy absolvovat celý proces rekonstrukce znovu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.