Aktuální trendy při výběru kuchyně, které musíte znát

zdroj: shutterstock.com

zdroj: shutterstock.com

Nová, krásná a prakticky řešená kuchyň je snem minimálně každé ženy. Ale ani muži nejsou ke vzhledu kuchyně lhostejní. Vzhledem k tomu, že kuchyně bývá stále častěji propojena s obývacím pokojem, je třeba vzhled nové kuchyňské linky důkladně promyslet. Podívejme se, jaké jsou současné trendy v zařizování kuchyní.

Skříňky

Stále velké oblibě se těší variabilní sestavy kuchyňských linek, které kombinují různé typy skříněk pro plné využití úložného prostoru. Avšak více než typy jednotlivých skříněk ovlivňuje celkový dojem z kuchyně volba materiálu. Nejčastěji se používají dřevotřískové skříňky s povrchem z lamina či fólie, další variantou jsou dvířka z masivu či s povrchem dýhovým. Nejvíce využívaná jsou však dvířka laminovaná nebo fóliová.

Lamino je oblíbené pro nízkou cenu, vysokou odolnost i velké množství dekorů. Nestárnoucí jsou dekory s imitací dřeva, módním trendem jsou však jednobarevné lesklé povrchy. Lesklé povrchy se nabízí především u dřevotřísek potažených fólií. Lesklé povrchy vypadají nejen velmi efektně, také se velmi snadno udržují. Nevýhodou však je jejich vyšší náchylnost k poškrábání. Z hlediska designu jsou trendem spíše jednoduché linie a rovná dvířka bez profilů.

Pracovní deska

V případě pracovní desky je třeba volit barevně tak, aby ladila s vybraným designem dvířek skříní. Z hlediska materiálu můžete vybírat mezi:

  • Dřevotřískovými deskami s laminátovým povrchem. Ty se vyznačují vysokou odolností vůči všem čistícím prostředkům, vysokým teplotám, pouze je třeba dbát opatrnosti při práci s nožem, aby nedošlo k poškození desky.
  • Další možností jsou pracovní desky dřevěné, které mají neopakovatelný půvab přírodního materiálu, ale v tomto případě je třeba počítat s náročnější údržbou i vyšší cenou. K výrobě dřevěné pracovní desky je třeba použít pouze kvalitního tvrdého dřeva.
  • V posledních letech se pak staly hitem pracovní desky z umělého kamene, které nabízí luxusní vzhled, lze je sladit se všemi typy skříněk. Pracovní desky z umělého kamene lze snadno udržovat, dále umožňují zapustit dřez bez viditelných spojů, ale patří do vyšší cenové kategorie.

Kuchyňské spotřebiče

Výběr kuchyňských spotřebičů záleží především na vašich požadavcích a frekvenci vaření. Základním kritériem při výběru by však měla být energetická třída spotřebiče, která by měla být při nejhorším A, ideálně potom lepší A+ či A++. Z hlediska vzhledu se do popředí zájmu dostávají spotřebiče v netradičním barevném provedení. Nyní je již samozřejmostí, že spotřebiče jsou vestavěné a neruší tak jednotný styl kuchyňské linky.

Osvětlení kuchyňské linky, zdroj: shutterstock.com

Osvětlení kuchyňské linky, zdroj: shutterstock.com

Dostatek světla je základ

Při přípravě jídla je třeba mít dostatek světla. Nepodceňujte proto výběr osvětlení kuchyně. Centrální osvětlení nezapomeňte doplnit o další světelné zdroje nacházející se přímo nad pracovní plochou kuchyňské linky. Do stropu přímo nad kuchyňskou linku můžete umístit bodovky. V místech, kde jsou nad pracovní plochou zavěšeny horní skříňky využijte zářivek nebo velmi elegantních a nenápadných svítidel ve formě LED pásků, které pracovní plochu jasně osvítí po celé její délce.

Stále častěji se také objevují osvětlené skříňky, které nejen že hezky vypadají, ale také se v nich lépe orientuje. Používají se dvě možnosti řešení, buď je světlo ovládáno centrálně (zejména v případě prosklených skříněk) nebo je ve skříňce umístěn senzor, který světlo rozsvítí, když se skříňka otevře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kuchyně se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Aktuální trendy při výběru kuchyně, které musíte znát

  1. Maják napsal:

    Skvělý článek, líbí se mi vaše pojetí moderní kuchyně!

  2. Zanda napsal:

    Jo me se to taky libi, spis ale nejsem na ty leskly materialy a jakoze mam rada ruzovou, ale do kuchyne bych ji urcite nedala. Skvely je ze ty vestaveny spotrebice jsou, hned je snazsi uklizeni,kdyz vam nic nepada za sporak ani pod mikrovlnku,;) jen je horsi kdyz se neco poroucha

Komentáře nejsou povoleny.