Jak rekonstruovat byt na hypotéku?

shutterstock.com

shutterstock.com

Rekonstrukce bytu či domu ve většině případů znamená velký zásah do rodinného rozpočtu. Pokud se jedná o rekonstrukce menší – například výměna vany nebo kuchyňské linky, je většina z nás schopna uhradit úpravy z vlastních zdrojů nebo z běžné bankovní půjčky. Rekonstrukce většího rozsahu ovšem vyžadují investici větší. Jestliže velkou rekonstrukci plánujete, můžete k jejímu financování využít i hypoteční úvěr. Za jakých podmínek se vyplatí?

Banky jdou klientům vstříc

Hypoteční úvěr byl až donedávna určen výhradně na stavbu nového či na koupi již postaveného domu nebo bytu. Situace na trhu se ale změnila – stále více lidí se začalo pouštět i do větších rekonstrukcí stávajících objektů, na což banky samozřejmě musely zareagovat. Do své nabídky zařadila většina bankovních institucí, které působí v České republice, i hypoteční úvěry, kterými lze financovat právě jen rekonstrukci objektu. Jejich velkou výhodu je, že tyto hypotéky se od těch klasických téměř neliší – je možné je získat za obdobných podmínek. Které jsou v současné době velmi výhodné, což nemusí trvat věčně, vzhledem k nedávnému zásahu ČNB a řízené devalvaci vůči euru.

Jak hypotéku na rekonstrukci zařídit

Průměrné úrokové sazby u hypotéčních úvěrů se již poměrně dlouho drží okolo 3 %, takže doba tomuto typu úvěru nahrává. Pokud o hypotéku na rekonstrukci budete žádat, musíte si projít stejným postupem jako při žádosti o hypotéku klasickou. Tedy doložit příjmy a hlavně – přijít s odhadní cenou plánované rekonstrukce.

Na rekonstrukci lze získat klasický hypoteční úvěr do 70, 85 nebo i do 100 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Hypotéku můžete získat v celkové výši rekonstrukce nebo i s mírnou finanční rezervou. Finanční rezerva se vyplatí, protože během prací může dojít k navýšení cen nebo se mohou objevit i neplánované opravy. To vždy záleží na nabídce konkrétní banky.

Hypotéka na rekonstrukci se také řídí stejnými pravidly pro splácení, určit si můžete dobu fixace a dobu, po kterou budete splácet. Výhodou hypotéky je, že můžete splácet poměrně malé částky po delší dobu. Jako nejlepší se obecně traduje, že je nejlepší vzít si hypotéku s fixací na 5 let.

Kdy zažádat?

Pokud o hypotéce na rekonstrukci uvažujete, dobře zvažte, jestli se vám nevyplatí jiný typ úvěru. Banky totiž poskytují hypotéky zpravidla až od 200 000 či 300 000 Kč. Vyplatit by se vám mohl úvěr ze stavebního spoření, který je možné si zařídit i na menší částku. Nejméně se vyplatí klasický bankovní úvěr a to především z hlediska úroků.

Klasicky nebo celou částku?

V případě, že si zařizujete hypotéku na rekonstrukci, můžete volit mezi dvěma způsoby poskytnutí financí:

  • Klasický způsob – banka bude uvolňovat finance postupně na základě doložených faktur
  • Kontrolní způsob – banka pošle peníze na váš účet a vy budete faktury za provedené práce hradit sami. Po dokončení rekonstrukce bude banka vyžadovat doložení kolaudačního rozhodnutí po dokončení rekonstrukce nebo bude postup rekonstrukce kontrolovat v jejím průběhu.

Výhoda kontrolního způsobu je ta, že můžete peníze využívat téměř okamžitě a máte dokonalý přehled. Nevýhoda – často se může stát, že se rozhodnete vzít si řemeslníky, kteří budou levnější, ovšem nedoloží fakturu, takže ztratíte možnost fakturace. Vše tedy dobře zvažte.

Kolik budete splácet?

Podmínky splácení a výše splátek se samozřejmě vždy řídí konkrétní podobou úvěru. Je ale možné si udělat představu díky těmto modelovým příkladům nebo si spočítat pomocí kalkulačky hypotéku přímo pro vás.

Výše úvěru Doba splácení Fixace Měsíční splátka (přibližná)
300 000 Kč 20 let 5 let 1650 Kč
400 000 Kč 20 let 5 let 2250 Kč
500 000 Kč 20 let 5 let 2800 Kč

Hypotéka by měla být vyčerpána do 24 měsíců od data schválení úvěru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Dům se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.