Vyvarujte se těchto chyb při výběru obkladů a dlažby

Vybíráte obklady a dlažby do koupelny, kuchyně nebo jiného interiérového prostoru? Nenechte se zlákat aktuálními trendy. Kromě vzhledu se zaměřte také na kvalitu a vlastnosti materiálů. Při výběru obkladů a dlažeb se můžete dopustit mnoha chyb, které budete v budoucnu jen těžko odstraňovat. Seznamte se s nejčastějšími chybami při výběru a vyvarujte se jim.

Nezaměřujte se jen na vzhled

Vzhled je hlavním aspektem, podle čeho většina z nás obklady a dlažby vybírá. Máte-li jasnou představu o tom, po jakých barvách, texturách či vzorech chcete sáhnout, začněte se zajímat o vlastnosti materiálů. Možná se vám líbí hladké lesklé typy keramické dlažby, ale do koupelen se příliš nehodí.

Na hladkém povrchu snadno uklouznete, a tak je riziko zranění velké. Proto je třeba do koupelen zvolit dlažby s protiskluzovou úpravou, a to zejména při použití do prostoru walk-in sprchového koutu. „Často se setkáváme s nepraktickými řešeními z hlediska údržby za podřízení vizuálu,“ upozorňuje interiérový designér Josef Polášek. Dodává, že dalším nešvarem jsou realizace příliš ovlivněné módními trendy, které se brzy „ohledí“.

obklady

Materiály vybírejte podle způsobu využití

Důležitou roli hrají také materiály. Například sádrové obklady vypadají poutavě a věrně imitují různé struktury včetně kamene, ale neodolají vysokým teplotám a vlhkosti. Proto se nesmí používat do koupelen, kolem kuchyňských linek nebo na obložení krbových kamen. Do těchto prostorů jsou ideální keramické, případně kamenné obklady a dlažby, které vynikají nejlepšími vlastnostmi a maximální životností.

dlažby

Zvolte vhodné formáty obkladů a dlažeb

Podle interiérové designérky Hany Mickové je nejčastější chybou nesprávný výběr velikosti dlažby nebo obkladů. „Ne vše co vypadá dobře v časopise nebo na showroomech je vhodné do daného prostoru,“ upozorňuje.

Při výběru konkrétního formátu se proto zamyslete nad tím, bude-li do daného pasovat. Například ve velkých místnostech mohou obklady malých formátů působit rušivě, navíc se budou vzhledem k velkému množství spár špatně udržovat. Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na zkušeného designéra, který vám poradí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Koupelny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.