Ceny fotovoltaických panelů rapidně klesají

shutterstock.com

Využívat solární energii při provozu domácnosti je v současné době jedním z nejdostupnějších způsobů, jak se zbavit závislosti na dodavatelích energií a také se chovat odpovědně k životnímu prostředí. Velice vítanou zprávou je navíc fakt, že v současné době padá cena fotovoltaických panelů na výrobu elektřiny strmě dolů. Z jakého důvodu? Více se dozvíte v dnešním článku.

Za minulý rok (2011) se cena fotovoltaických zařízení snížila až o 50%. To zapříčinilo obrovský nárůst zájmu o využívání slunečního záření a jeho přeměnu na potřebnou energii. Neutuchající pokles cen dokonce vyrovnává i snížení podpory ze strany státu, která se v období 2010 až 2011 smrskla na polovinu. Právě masivní podpora v minulých letech měla výrazný podíl na nynějším poklesu cen.

Ceny fotovoltaických panelů budou i nadále klesat

Nastal masivní přetlak nabídky zejména panelů dovážených z Číny, takže některé firmy dokonce zkrachovaly (například Shott Solar z Valašského Meziříčí). Nyní z toho tak mohou těžit všichni zájemci o energii ze Slunce.

Je tak možné, že na vhodných místech (dostatek slunečního záření po celý rok) se za pár let dočkáme toho, že energie z fotovoltaických panelů bude levnější než ze sítě. Obzvlášť v koncepci tzn. „chytré domácnosti“, kdy se obchází nemožnost skladování energie tím, že se ohřívá TUV nebo se vytápí či ochlazuje dům. Fotovoltaické panely tak mají zcela určitě zářnou budoucnost.

Fotovoltaické panely = nezávislost

Ceny elektřiny stoupají a nepředpokládá se, že by tomu bylo v nejbližší době jinak (paradoxně hlavně kvůli podpoře obnovitelných zdrojů). Instalací panelů a využíváním solární energie se však můžete od tohoto problému oprostit a stát se zcela nezávislými na komerčních dodavatelích.

Máte zájem o fotovoltaické systémy v Praze?

Elektřinu si budete vyrábět sami a za zlomek ceny, v podstatě jen za investici. Provozní náklady jsou totiž minimální. A co více – stát od vás může za určitých podmínek vyráběnou elektřinu odkupovat. Orientační návratnost investice ve výši zhruba 300 tisíc korun je udávána na zhruba 7 let.

Konec státní podpory? Už brzy

Jestliže vás možnost mít doma malou domácí elektrárnu zaujala, neměli byste příliš dlouho váhat. Zvláště chcete-li získat některou z forem státní podpory pro váš projekt. Tyto aktivity by měly být do roku 2014 ukončeny (dle vyjádření předsedkyně ERÚ Alena Vitásková na Mezinárodním energetickém regulačním fóru).

Fotovoltaické panely jsou většinou dodávány jako komplexní řešení, nemusíte se proto bát, že byste se museli zaobírat složitými propočty sklonu či správné orientace. Pro přibližné výpočty jsou na internetu dostupné i online kalkulačky pro tyto systémy. O výhodnosti právě pro váš dům se proto můžete přesvědčit skutečně snadno a během několika málo okamžiků. Více se dozvíte na stránkách www.solarni-vytapeni.eu

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.