Téměř 130 let stará budova Národního divadla v Praze se v letošním roce dočkala rozsáhlé rekonstrukce. Velkou akcí je i restaurování a čištění fasády, kvůli kterému je nyní divadlo schované pod lešením. Jak takové čištění probíhá? Podívejte se, protože se použitá technika může hodit i při čištění vaší fasády.
Před pár měsíci začala rozsáhlá rekonstrukce fasády Národního divadla. Odhadovaná cena je 80 000 000 Kč bez DPH. Jak tato pečlivá práce probíhá a které prostředky se využívají?
Rekonstrukce fasády ND bude trvat 4 roky
Budova je postavena v novorenesančním stylu a sestává se převážně z pískovce a omítky. První rekonstrukce proběhla v letech 1977 – 1983, při které byl nanesen nevhodný akrylový nátěr, který bude se bude muset nyní odstranit. V plné kráse se budova opětovně představí až koncem roku 2015. Začalo se na severní straně z Národní třídy, která bude hotová již v příštím roce. „Barva bude odpovídat odstínu, který divadlo mělo v době svého založení.“ říká akademický sochař Jiří Fiala.
Během let se na fasádě vytvořily vrstvy, co měly mimo jiného za úkol stavbu chránit. Ty je nyní potřeba odstranit, a to s využitím odpovídajících zařízení. I proto je významným partnerem společnost Kärcher, jejíž výrobky jsou v oboru jedničkou na trhu.
Šetrné práce s čističi společnosti Kärcher
Při všech restaurátorských postupech je nutné, aby použitá technika byla účinná, avšak šetrná. Tyto parametry plní vysokotlaké čističe Kärcher, které umožňují i ohřev vody (pozn. tato firma v roce 1950 vysokotlaké čističe vynalezla). Specializované nástavce navíc dovolují dostat se jednoduše i na těžce dostupná místa či detailní zdobné prvky.
Mimo výše zmíněných výrobků pak firma dodala týmu, který veškeré práce organizuje, ještě tryskací systémy a mokro-suché vysavače vč. čisticích a tryskacích prostředků, jak dokazují obrázky níže.
Práce na opravách fasády vyžaduje trpělivost. Špatně mířená tryska může způsobit škody na historických částech fasády.
Využívá se speciální metoda: Suché otryskávání
O zvolené metodě rozhodovalo mnoho parametrů, především pak charakter jednotlivých nánosů, kterých je nutné se zbavit. Při samotném čištění se tak využívá metoda suchého otryskávání jako tryskací prostředek pak skleněných prach, co má tvrdost od 6 do 7 stupňů. Především umělecké povrchy jsou pak ošetřeny chemickým přípravkem na snadné odstraňování nátěrů.
Proměna Národního divadla není jediným počinem, k němuž firma Kärcher přispěla svými znalostmi i vybavením. V posledních 30 letech se totiž společnost zasadila o obnovu více než 90 památek po celém světě. Namátkou jmenujte alespoň ty nejvýznamnější kolonády na náměstí sv. Petra v Římě, přes 3.300 let staré Memnonovy kolosy v egyptském Luxor, památník prezidentů Mount Rushmore, či socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru.