Vyplatí se postavit si dům?

Asi každý by měl rád vlastní střechu nad hlavou, nicméně při dnešních cenách je velice složité najít něco cenově zajímavého a zároveň použitelného.

stavebniny

Není tak divu, že se mnoho lidí snaží postavit si vlastní domek, jen svými vlastními silami. Ve všech ohledech jde o docela odvážný krok, ovšem v případě, že vyjde, je to důvod k oslavě.

Nemějte velké oči

Postavit si vlastní dům nezvládne jen tak někdo. Pokud nemáte alespoň základní zkušenosti s budováním čehokoliv, asi byste měli přehodnotit své plány. A i když vhodnými schopnostmi disponujete, nebude se jednat o žádnou jednoduchou záležitost. Připravte se na roky dřiny a odříkání.

Vzhledem k tomu byste si tak měli dát spíše menší cíle. Nemusíte se pouštět rovnou do dvoupatrové vily, když vám nakonec bude bohatě stačit jednogenerační menší domek. Nejenže tímto rozhodnutím si ušetříte dost námahy i ztracených let, ale rovněž také peníze. A těch budete potřebovat hodně.

Materiál mnohonásobně zdražil

Upřímně řečeno, dát se dneska do stavění rovná se jít do finančního očistce. Na vybudování si vlastního hnízda od píky pochopitelně nic zlého není, ovšem zrovna v současné době se vám takovéto rozhodnutí prodraží. Plechové střechy, pálené cihly či tašky, cement, písek a další stavebniny, na které si vzpomenete, v současnosti pořídíte mnohem dráž než třeba před rokem nebo dvěma.

Nakupovat materiál při nynějších cenách není příliš rozumné, a když nemáte vyloženě na rozhazování, raději s celým projektem nějakou dobu počkejte.

Nakupování po etapách

Nejúčinnějším řešením je prostě všechny suroviny nakupovat po etapách. Nezlevní vše naráz, ale cena dolů půjde postupně.

V lednu koupíte ve slevě třeba okna, v březnu se například zase vyplatí nakoupit cihly a v dubnu mohou zlevnit kupříkladu sypké materiály. Vše se dá docela snadno uskladnit. Stačí, aby byl materiál v suchu, čehož lze relativně snadno dosáhnout.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.