Pokud si zařizujete byt nebo dům bez pomoci architekta nebo bytového designéra, čeká na vás spousta nástrah a možných přešlapů. Budete-li o nich vědět, s velkou pravděpodobností se jim vyhnete a vytvoříte si prostory, ve kterých se vám bude dobře bydlet. Vybrali jsme pro vás 4 časté chyby, kterých se při zařizování interiérových prostorů mnozí dopouštění.
1. Příliš ostré nebo nerozptýlené osvětlení
Většina majitelů nemovitostí řeší výběr osvětlení až nakonec a nevěnují mu velkou pozornost. Právě světelná atmosféra však zásadním způsobem ovlivňuje vnímání celkového prostoru. Mnozí ve snaze o dokonalého prosvětlení sáhnou po velmi výkonném světelném zdroji bez možnosti regulace. Takové světlo bude uživatele oslňovat a při použití v ložnici nebo koupelně znemožní příjemné probouzení.
Problematické může být také nerozptýlené osvětlení, které směřuje celé světelné spektrum do jednoho bodu. Může se hodit třeba do pracovního nebo odpočinkového koutku, prostor jako celek však neosvětlí.
2. Výběr materiálů bez ohledu na prostor jako celek
Vybrali jste si nový obklad do koupelny, který vás oslovil barvou, imitací nebo zvláštní texturou? Než se vrhnete do nákupu, popřemýšlejte, hodí-li se k celkovému stylu prostoru a dalšímu interiérovému vybavení. Kromě vzhledu obkladů do koupelny jsou důležité i formáty, které ovlivňují optické vnímání prostoru i náročnost údržby. Podle interiérové designérky Ivany Složilové by si měl klient vždy nosit vzorek ostatních vybraných předmětů a dívat se na ně dohromady. „Problém také je, když není možné vidět obklad v celé ploše (stačí i fotka). Vzorek totiž často vypadá jinak na velké ploše, například když se opakují vzory,“ dodává.
3. Nadměrné množství nábytku a dekorací
Všeho moc škodí a o vybavení v domácnostech to platí dvojnásob. Nepřehlcujte interiérové prostory nadměrným množstvím nábytku a vsaďte na střídmost a vzdušnost. Uvidíte, že pokud z místností odstraníte rozměrnou skříň, křesla nebo police, prostor se prosvětlí a bude vypadat čistější. Totéž platí při výběru dekorací.
4. Nevhodně zvolené materiály, které se špatně udržují
Mezi časté přešlapy při zařizování interiéru svépomocí patří výběr nevhodných materiálů, které se špatně udržují a nejsou předurčené pro konkrétní použití. Typickým příkladem je montáž standardní laminátové dlažby do prostoru kuchyně, kde může zvýšená vlhkost způsobit poškození podlahové krytiny. Často se chybuje i při výběru obkladů do kuchyně. Při volbě malých formátů vznikne na ploše velké množství spár, které se budou složitě udržovat.
Naprosto nevhodné je použití sádrových obkladů, které nesmí přijít do kontaktu s vodou. Chcete-li dosáhnout kamenného efektu, zvolte kamenné obklady, případně cenově dostupnější keramické nebo betonové obklady do kuchyně.
Čtyři zmíněné přešlapy patří k velmi častým, nejsou však jediné. Pokud chcete mít jistotu, že se při návrhu místností v bytě nebo domě nedopustíte závažných chyb, obraťte se na architekta nebo designéra. Jde o jednorázovou investici, která se z dlouhodobého časového horizontu rozhodně vyplatí.