V kuchyni strávíme chtě nechtě hodně času, ať už při přípravě jídel či při mytí a úklidu nádobí. Abychom si práci v kuchyni zpříjemnili a zjednodušili, je třeba promyslet prostorové uspořádání kuchyňské linky.
Nejjednodušší mají plánování stavitelé nových domů. Při rekonstrukci stávající kuchyně jsme však často limitováni nejen tvarem místnosti, ale také vyústěním vodovodu a odpadu či elektrickými zásuvkami. Přesto i při rekonstrukci můžeme využít alespoň některé ze zásad pro ergonomické uspořádání kuchyně.
Tři základní zóny
Kuchyň využíváme především ke třem činnostem – skladování potravin, mytí potravin i nádobí a vaření. Je velmi praktické rozdělit kuchyň do zón, z nichž každá bude určena jedné z těchto činností.
Do zóny skladování potravin (na obrázku šedá a hnědá) patří lednička a spíž či skříňky se suchými potravinami. Je velmi výhodné skladovat sypké potraviny ve skříních hned vedle lednice a mít tak všechny suroviny potřebné k vaření pohromadě.
Zóna mytí (na obrázku modrá) zahrnuje dřez a myčku. Myčku je vhodné umístit hned vedle dřezu. Skříňka pod dřezem se potom přímo nabízí pro umístění košů na tříděný odpad. Stejně tak zde budou výborně po ruce čistící prostředky, které k zóně mytí neodmyslitelně patří.
Zóna přípravy (na obrázku žlutá) se využívá k umístění potravin a jídla, které se aktuálně používá nebo má otevřené balení a je nutné ho spotřebovat.
Zónu vaření (na obrázku červená) představuje sporák, trouba a případně i trouba mikrovlnná. Je dobré umístit tyto přístroje do vzájemné blízkosti. V dnešní době se však upouští od modelu, kdy se trouba nachází pod varnou deskou, i když ani ten není zcela zavržen. Můžeme ale využít možnosti umístit troubu vedle varné desky do výšky v úrovni pracovní desky. Zajistíme tak nejen vyšší bezpečnost dětí proti popálení, ale oceníme i snazší přístup k troubě oproti ohýbání se k otvoru trouby umístěné ve spodní části linky.
Zónový plánovač můžete vyzkoušet i vy online.
Uspořádání
Vyjmenované kuchyňské zóny je dobré rozložit v kuchyni tak, aby se nacházely dostatečně blízko u sebe, aby se vaření neproměnilo spíše v trénink na maraton. Zároveň je však třeba zajistit, aby prostor v kuchyni nebyl stísněný. V ideálním případě by zóny na sebe měly navazovat v tomto pořadí: za zónou skladování potravin by se měl nacházet dřez, vzhledem k potřebě potraviny před zpracováním omýt.
Teprve poté by měla následovat varná deska. Mezi dřezem a varnou deskou je vhodné umístit prostornou pracovní plochu o délce v rozsahu od cca 90 do 140 cm. Po obou stranách varné desky doporučujeme ponechat pracovní plochu cca 40 cm k odkládání použitých hrnců i surovin připravených k vaření.
Ukládání nádobí
Úložný prostor ve spodních hlubokých skříňkách kuchyňské linky bývá často nepřehledný. Moderní kuchyňské linky tento problém velmi elegantně řeší výsuvnými šuplíky, některé z nich jsou natolik hluboké, že do nich lze uložit i hrnce. Právě zmiňované hrnce je vhodné ukládat do skříněk v zóně vaření, aby byly na dosah sporáku. Nože a další předměty potřebné k přípravě jídel je výhodné umístit pod pracovní desku spojující dřez a sporák.
Přirozeně nejčastěji používané nádobí ukládáme co nejvíce na dosah, tedy do spodních částí zavěšených skříněk a vrchních částí skříněk dolních. Oproti běžnému zvyku, kdy skleničky a talíře ukládáme do horních skříní, ergonomické plánování kuchyně navrhuje umístění tohoto nejčastěji používaného nádobí do vrchních šuplíků dolních skříněk, které se jeví jako nejsnáze dosažitelné.
Tipy na závěr
Pro pohodlí při práci je také třeba přizpůsobit výšku pracovní plochy své postavě. V některých kuchyních můžeme vidět i snížení pracovní plochy v místě, kde se nachází varná deska. Díky tomu získáváte větší přehled o dění v hrncích. Toto postavení také usnadňuje míchání vařečkou, nenutí vás totiž při míchání nepřirozeně zvedat ruce. Pro někoho může být tato varianta zajímavá i z designového hlediska. Někomu je naopak přerušená linie pracovní desky na pohled nepříjemná. Navíc tak vznikají rohy, které jsou náročnější na úklid, než když se varná deska nachází v úrovni pracovní desky.
Tip: Kuchyně by neměla sloužit jako skladiště věcí, které zde nepoužíváte. Pro tyto věci je vhodnější vestavná skříň.
Pozornost věnujme také dostatečnému osvětlení jak nad varnou deskou, tak nad pracovní plochou i dřezem. I to je jedním z neocenitelných pomocníků při vaření.