Rekonstrukce bytu pro zdravotně postižené

shutterstock.com

shutterstock.com

S příchodem stáří, nemoci, po úrazu či při narození zdravotně postiženého potomka vzniká potřeba přizpůsobit stávající bydlení potřebám osoby s omezenou hybností. Nejnáročnější úpravy čekají obyvatele panelových domů, ale bohužel ani moderní nové byty ne vždy splňují alespoň základní požadavky bezbariérového bydlení.

Nejnutnější úpravy

Při rekonstrukci bytu či rodinného domu za účelem vzniku bezbariérového bydlení je třeba zajistit především

  • odstranění prahů a schodů, v případě schodiště do patra je třeba zajistit výtah, plošinu či schodišťovou sedačku (na českém trhu schodišťové sedačky prodává například společnost Stannah)
  • rekonstrukci koupelny, vybrat vhodnou sanitární keramiku a zajistit opěrná madla
  • dostatek prostoru pro pohyb na vozíčku či s berlemi
  • zařízení bytu v dosahu sedící osoby, vypínače a zásuvky v přiměřené výšce, v případě potřeby uzpůsobit i kuchyňskou linku
  • dostatečně široké dveře, zpravidla o šíři 90 cm

Podívejme se, jaké úpravy čekají jednotlivé části bytu.

Vstupní prostory

Je třeba zaměřit se nejen na byt samotný, ale i na přístup k němu. Na chodbě před bytem by měl být dostatečný prostor pro manipulaci s vozíčkem, měl by postačit prostor o rozměrech zhruba 1,5 x 1,5 m. Podobně by tomu mělo být při vstupu do samotného bytového domu.

Schodišťová sedačka vyřeší i strmé schody, zdroj: stannah.cz

Schodišťová sedačka vyřeší i strmé schody, zdroj: stannah.cz

V ideálním případě by měl být vstup do domu na úrovni chodníku. Pokud tomu tak není, je třeba vjezd řešit pomocí nějaké kompenzační pomůcky. Důležité je, aby i v exteriéru bylo vše v dosahu sedící osoby – schránka na dopisy, zvonek a zámek vstupních dveří.

Předsíň

I v předsíni je třeba počítat s dostatečným prostorem a to nejen pro pohyb na vozíčku, ale také k umístění druhého vozíčku (při výměně venkovního vozíčku za domácí). V tomto ohledu jsou problematické panelákové předsíně, které jsou často velmi úzké. V řadě bytů však lze předsíň rozšířit vybouráním zabudovaných předsíňových skříní.

Koupelna

K největším změnám zpravidla dochází v koupelně a na WC. Při rekonstrukci je třeba promyslet, zda vám bude vyhovovat WC oddělené od koupelny či nikoliv. Často však při rekonstrukcích dochází ke spojení WC s koupelnou, čímž ve vzniklé místnosti vznikne větší manipulační prostor. V panelových domech, které se vyznačují malou předsíní i koupelnou se vyplatí ušetřit prostor instalací posuvných dveří do koupelny.

Vybavení koupelny je třeba přizpůsobit individuálním potřebám handicapovaného obyvatele bytu. Někomu vyhovuje spíše sprchový kout, někdo naopak preferuje vanu. V případě sprchového koutu je třeba zakoupit vhodné sedátko a stěny koutu opatřit madly.  V případě vany lze volit dva způsoby vstupu a výstupu z vany. Buď za pomoci madel či výsuvné sedačky. V každém případě je však třeba odsadit vanu ode zdi, aby vznikl větší prostor pro umístění madla.

Umyvadlo volíme mělké, aby bylo možné pod něj zajet vozíčkem. Nejpraktičtější na ovládání je páková baterie. Toaletu je vhodné umístit do výšky 48-50 cm a nezapomeneme zbudovat pohodlný přístup ke splachovadlu. Z obou stran opatříme toaletu madly.

Kuchyně

Výši pracovní desky kuchyňské linky je třeba přizpůsobit osobním potřebám konkrétního člověka. Minimální výška by však měla být 70 cm, aby měl vozíčkář opět možnost zajet i pod linku. Praktické mohou být také výsuvné pracovní plochy, které šetří prostor v kuchyni. Pro ukládání nádobí jsou pohodlné spodní skříně s výsuvnými šuplíky.

Je třeba zaměřit se také na rozvržení kuchyně, zkušenost vozíčkářů uvádí, že je praktické umístit dřez poblíž varné desky, stejně tak je třeba zajistit hned vedle trouby odkládací prostor pro bezpečnou manipulaci s horkým nádobím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Rekonstrukce bytu pro zdravotně postižené

  1. Mazurová napsal:

    Dobrý deň,
    chcen iba vedieť ako ste pochodii na stavebnom úrade
    Ďakujem,
    Mazurová

    anka.mazurova@gmail,com

Komentáře nejsou povoleny.