Díky teplovzdušným rozvodům je možné teplo, které produkuje krbová vložka, dodat i ostatním místnostem. Záleží samozřejmě na celkové rozloze domu a výkonu krbu (což je lepší nechat si spočítat u odborné firmy, jaký výkon pro váš dům bude potřeba). Konkrétní podoba systému je obvykle vytvářena na míru, aby bylo zajištěno vytápění plně korespondující s nároky dané domácnosti i dispozicemi prostoru. Rozhodující jsou především tepelné ztráty, takže zateplení domu je určitě vhodné i pro tento druh vytápění.
Z čeho se systém teplovzdušných rozvodů skládá?
Teplovzdušné rozvody jsou odborníky považovány za konstrukčně i finančně méně náročnou variantu, než třeba vytápění pomocí horké vody. K fungování je potřeba jen několik nezbytných částí, případná vylepšení a automatizační jednotky jsou nadstandardem. Zpravidla je potřeba pouze izolovaného potrubí (hadic), ventilačního zařízení a vývodů, které jsou opatřeny mřížkou. Těmi prochází ohřátý vzduch do místnosti. V některých případech se využívá přirozené cirkulace a fyzikálních vlastností tepla, v jiných se správně fungujícímu rozvádění tepla dopomůže ventilátorem.
Krb patří mezi nejlevnější topidla
Náklady na provoz vytápění domu s pomocí krbu se odvíjí od potřeb domácnosti, avšak v porovnání s plynem či elektřinou nedosahují tak velkých hodnot. V krbu se totiž topí dřevem nebo briketami, což jsou jedny nejlevnějších paliv. Disponujete-li skladovacími prostory, pak se navíc dají například brikety obstarat po sezoně za velice výhodnou cenu.
Vytápět dům s využitím teplovzdušných rozvodů se jeví jako velice efektivní a praktické. Vzniklé teplo z otevřeného ohně se během několika málo minut dostane do všech napojených místností, a tak obyvatelé domu nemusí čekat příliš dlouho, než se jim doma vytvoří požadované klima. Doporučujeme se o konkretní instalaci poradit s odborníkem na prodej krbů.