Výběr vnitřních dveří není dobré brát na lehkou váhu. Dveře ovlivňují celkový dojem z interiéru podobnou měrou jako volba nábytku a bytových doplňků. Navíc se pořizují prakticky na celý život. Je tak třeba vybírat nejen z pohledu estetického, ale také praktického. Je třeba vzít v potaz, zda dveře mají spíše chránit soukromí v místnosti, či naopak propouštět světlo do sousední místnosti bez oken. Dle toho lze vybrat vhodnou velikost prosklení.
Typy prosklených dveří
Pokud uvažujete o instalaci prosklených interiérových dveří, můžete vybírat mezi množstvím typů prosklení:
- tenké proužky – dveře mohou být ozvláštněny tenkými vodorovnými ale i svislými proužky, jedná se spíše o dekorativní prvek, proužky o šířce zhruba 1 cm nepropouští dostatek světla, ale působí velmi zajímavě a dekorativně a mohou například napomoci orientaci v chodbě, tenounký proužek světla napoví, kde se nachází dveře
- úzký svislý pruh – prosklená část tvoří pouze několik cm úzký pruh, který se může nacházet vedle kliky, v prostředku dveřního křídla i na kraji u pantů dveří, pruh propouští dostatek světla, zároveň však jde o relativně malou prosklenou plochu, proto takové dveře zároveň dostatečně chrání soukromí osob v místnosti
- částečně prosklené – do této kategorie řadíme dveře, jejichž křídlo je prosklené pouze z části menší než jedna polovina dveřního křídla, sklo se zpravidla nachází pouze v horní polovině dveří, může se jednat o mnoho variant, prosklená může být horní polovina dveří s použitím ozdobné mřížky či bez ní, může se ale jednat i o obdélníkové sklo v horní části dveří, které propouští světlo, ale neumožňuje přímý pohled do místnosti za dveřmi, moderní design upřednostňuje několik oddělených menších prosklených tvarů (většinou čtverce postavené na jedné straně či vrcholu, obdélníky nebo kruhy)
- dveře prosklené v celé výšce – opět může jít o dveře, které jsou prosklené v celé výšce bez jakýchkoliv ozdob, dále může být skleněná výplň přepažena ozdobnými příčkami nebo mohou být dveře rozděleny na několik samostatných skleněných výplní různých tvarů
- celoskleněné dveře – moderní interiéry založené na světlosti a vzdušnosti prostoru využívají celoskleněná křídla dveří, která jsou pro vyšší bezpečnost vyrobena z kaleného skla
Jednotlivé prosklené dveře se od sebe liší nejen velikostí a tvarem prosklené plochy, ale také lze volit z velké nabídky rozličných skel od čirých přes mléčné až po různě strukturovaná skla, která propouští dostatek světla, ale brání přímému pohledu do místnosti.
Kam je vhodné umístit prosklené dveře?
O prosklených dveřích uvažují především majitelé bytů a domů, v nichž se nachází tmavé chodby bez oken, do nichž potřebují pomocí prosklených dveří přivést světlo ze sousedních místností. Prosklené dveře jsou také voleny pro svůj vzhled. Prosklené dveře působí zajímavěji a honosněji než dveřní křídlo bez skleněných výplní či ozdob.
Bez obav lze prosklené dveře využít u obývacího pokoje, kuchyně či jako předěl mezi zádveřím a chodbou. V případě použití prosklených dveří do jiných místností však mohou nastat problémy. Potom již závisí na pocitech a potřebách obyvatel domácnosti i na dispozici místností a uspořádání nábytku.
Rekonstrukce interiérů v Ostravě
Hledáte-li firmu, která vám provede výměnu interiérových dveří včetně zárubní, můžete se obrátit na firmu AKCE KaZet s.r.o. Provádí i kompletní rekonstrukce interiéru v Ostravě a okolí. Přečtěte si více o tom, jak zadat firmě poptávku na rekonstrukci interiéru.
Skleněné dveře nemusí být vhodné v některých případech
V případě dětských pokojů mohou být prosklené dveře nevýhodou z hlediska bezpečnosti, děti mohou při nerozvážné hře skleněnou výplň rozbít a pořezat se (tomu lze zabránit instalací speciální fólie bránící vysypání skla). Dále může být jako nevýhoda vnímána vyšší propustnost hluku a v nočních hodinách může dítě rušit světlo, které do dětského pokoje prochází výplní dveří.
Některé děti naopak uvítají při večerním usínání prostupující světlo, které odhání strašidelnou tmu, děti se tak navíc cítí být při usínání více v kontaktu s rodičem. Větší děti se zase nejspíš sebeméně proskleným dveřím budou bránit pro pocit ztráty soukromí.
V případě ložnic mohou prosklené dveře budit dojem menšího soukromí a problém může nastat v případě, kdy se v noci či brzy ráno někdo pohybuje po sousedním pokoji či chodbě, rozsvícené světlo by mohlo budit spící obyvatele ložnice.
Koupelna a záchod
Pro koupelnu a toaletu většina lidí volí dveře plné, přesto ani u těchto místností není použití prosklených dveří zcela zapovězeno. Je však třeba zvolit dveře s malým procentem prosklené plochy a vybrat neprůhledné sklo. V takovém případě nemusí mít osoby v koupelně pocit ztráty soukromí, pro ostatní však může být světlo linoucí se ze skleněné výplně signálem, že je koupelna či toaleta obsazena.
Já bych tedy do prosklených asi nešla. Jedině s nějakým malým prosklením, jinak mi přijde, že vůbec nedělí soukromí. Stejně je přes ně vidět, slyšet, stejně přes to jde světlo…
Taky nejsem velky zastance prosklenych dveri, hlavne ne vchodovych, uz jen z bezpecnostnich duvodu. Naprosto souhlasim s Deniskou, ze to tam pak ty dvere skoro ani nemusi byt, kdyz je pres ne slyset, videt atd.