Jaké jsou možnosti zakrytí bazénu a na kolik vás vyjdou?

shutterstock.com

shutterstock.com

Relaxaci a koupání v bazénu na vlastní zahradě si dnes může dovolit dopřávat většina majitelů domů či zahrádek. S bazénem ale není spojeno jen pohodové koupání, ale také péče o vodu, především o její čistotu. Údržbu vody může výrazně usnadnit zakrytí bazénu.

Jak zamezit chladnutí vody a padání nečistot?

Do volně stojícího bazénu se během dne dostane velké množství nečistot. Ke znečištění vody dochází samozřejmě při koupání, ale také pádem smítek, listů či hmyzu do vody. Při každodenním koupání napadané nečistoty snadno odstraníte pomocí síťky. Pokud však plánujete někam odjet či pro nepřízeň počasí nelze bazén několik dní využívat, vyplatí se ho zakrýt. Ochráníte tak vodu nejen před nečistotami, ale nemusíte ani použít tolik bazénové chemie. Zamezíte také jejímu rychlému vychladnutí. Podívejme se, jaké možnosti zakrytí bazénu se nabízejí.

Zastřešení bazénu je ideál

Nejznámějším typem zakrytí bazénu je jeho zastřešení. Jedná se o konstrukci vyrobenou ze slitiny hliníku, do níž jsou vsazeny polykarbonátové desky. Desky jsou odolné vůči nárazu i proti vlivu slunečního záření. Zastřešení je posuvné, lze jím zakrýt celý bazén, ale lze ho také částečně roztáhnout či odsunout zcela.

Zastřešení bazénu zajistí nejen ochranu vody před znečištěním a rychlým vychladnutím vody. Při plném uzavření plní i funkci bezpečnostní, například proti pádu dětí či zvířat do vody. Zastřešením bazénu se také výrazně prodlouží koupací sezóna a to až na 7 měsíců v roce!

Cenově vychází zastřešení bazénu o velikosti 6×3 metry na cca 60 000 Kč a k ceně je třeba připočíst také náklady na dopravu a montáž, které se pohybují v průměru kolem 9 000 Kč. S volbou profilu zastřešení se může cena měnit. Hranaté zastřešení stojí zhruba 74 000 Kč. A zvýšené zastřešení, po kterým je možné vzpřímeně projít se vyšplhá až ke 100 000 Kč.

Možnost celkového odsunutí během parných dnů zastřešení, zdroj: bazeny-mountfield.cz

Možnost celkového odsunutí během parných dnů zastřešení, zdroj: bazeny-mountfield.cz

Lamelové zakrytí

Jedná se o lamelový rošt, který volně pluje po hladině a jeho tvar přesně kopíruje tvar bazénu. Lze ho snadno odstranit smotáním na naviják, který se nachází u jedné, zpravidla kratší, strany bazénu. Navíjení i rozvinutí lze provést buď mechanicky, ale také pomocí dálkového ovladače.

Mezi výhody lamelového zakrytí patří snadná instalace i údržba. I tento druh zamezuje nejen pádu nečistot a úniku tepla, také plní funkci bezpečnostní proti pádu osob a zvířat do vody při úplném rozvinutí roštu.

Cenově se lamelové zakrytí pohybuje kolem 1 500 Kč/m2. Mechanický naviják vyjde na 12 500 Kč, elektrický s možností dálkového ovládání na 50 000 Kč.

Přenosné zastřešení

Přenosné zastřešení tvoří lehká trubková konstrukce, na níž je natažena fólie. Tento typ zakrytí bazénu se vyrábí v řadě tvarů (polokoule, půlválec a mnoho dalších) a je vhodný pro zapuštěné bazény, i pro ty, které vyčnívají nad zemí. Zastřešení lze snadno smontovat, do země se upevňuje pomocí patek. Lze jím bazén zcela překrýt – vytvořit kolem něj střechu i stěny. Přenosné zastřešení je však skládací, lze tak nad bazénem vytvořit i pouze částečné zastřešení či zastínění. A jak název napovídá, lze zastřešení snadno přemísti a vytvořit z něj v případě potřeby i střechu nad zahraním posezením.

Přenosné zastřešení, zdroj: mountfield.cz

Přenosné zastřešení, zdroj: mountfield.cz

Přenosné zastřešení lze pořídit v rozličných cenových relacích. Nejobyčejnější zastřešení pro kruhový bazén o průměru 3,66 m začíná na 3 000 Kč. Většina přenosných zastřešení, například polokoule o průměru 4 m, čí válec se pohybují kolem 13 000 Kč.

Krycí plachta s vodícími lištami

Podobně jako u lamelového roštu, je vedle bazénu umístěn naviják, na nějž se tentokrát navíjí plachta. Podél bazénu se připevní vodící lišty v nichž je při rozvinutí vedena plachta. Tento typ zakrytí ochrání před pádem nečistot, vychladnutím vody a částečně plní také funkci bezpečnostní proti pádu do vody, ovšem nejvýš u zvířat do hmotnosti 40 kg. Ochranu lidí proti pádu tento systém nezaručuje.

Plachtu o velikosti 6×3 m lze zakoupit za cca 22 000 Kč. Cena zahrnuje i vodící lišty. Naopak neobsahuje cenu navijáku, který je možné zakoupit od cca 5 500 Kč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.