Sádrokarton je skvělým pomocníkem při rekonstrukcích bytu. Lze ho využít při rekonstrukci bytového jádra i při stavbě nových příček. Celá rekonstrukce proběhne díky suchému procesu snadno, levně a rychle. Jako jediná nevýhoda se jeví pevnost sádrokartonových příček. Při zavěšování těžších předmětů na stěnu nebudí sádrokartonová příčka takovou důvěru jako klasická zeď. Ale při správně zvoleném postupu lze i na tento typ zdí zavěsit libovolný zařizovací předmět. Jak na to?
Využití nosných profilů
Sádrokartonové příčky se budují s pomocí nosných profilů. Ty mohou být ze dřeva nebo častěji z hliníku. Na vytvořenou nosnou konstrukci se potom připevňují sádrokartonové desky, které vytvoří stěnu. Pokud již před rekonstrukcí bytu máte promyšleno rozmístění budoucího zařízení, je vhodné uzpůsobit mu i konstrukci sádrokartonových příček.
V místech, kde plánujete na stěnu zavěsit těžké zařizovací předměty (umyvadlo nebo horní skříňky kuchyňské linky), je možné příčku vyztužit přídavným profilem.
Ale pokud jste se až dodatečně rozhodli pro zavěšení těžšího předmětu na sádrokartonovou příčku, není třeba zoufat. I tato situace lze vyřešit.
Zavěšování obrázků a dekoračních předmětů
Zavěšování malých obrázků není žádným problémem. U těch nejmenších postačí háček na obrázek připevněný ke stěně hřebíčkem. U větších obrázků raději volte upevnění háčku s pomocí speciálních hmoždinek. Ty zakoupíte například na eshopu Baushop.cz.
Háčky rozlišujeme podle hmotnosti zavěšované dekorace. Háčky s jedním otvorem pro šroub unesou až pět kilogramů. To vystačí pro většinu běžných bytových dekorací od obrázků, přes různé digitální měřiče, které koupíte na Conrad.cz. Dále existují háčky na dva šrouby s nosností 10 kg a nejvyšší nosnost mají háčky upevněné třemi šrouby, ty unesou až 15 kg.
Speciální hmoždinky
Speciální hmoždinky do sádrokartonu lze zakoupit ve dvou provedeních:
- plastové uzlovací hmoždinky – mají nižší únosnost, vyznačují se plastovým kuželem, který se po zasunutí hmoždinky do stěny roztáhne a upevní tak hmoždinku ve stěně. Plastové hmoždinky unesou obrazy a jiné deskové předměty o hmotnosti až 25 kg. Pokud na ně však chcete zavěsit předměty čnějící více do prostoru (poličky, skříňky,…), počítejte s únosností do 10 kg.
- kovové kotvící hmoždinky – vyšší únosností se mohou pochlubit hmoždinky kovové, rozetové kovové hmoždinky je potřeba instalovat s pomocí speciálních kleští. Kovové kotvy unesou plochý předmět o hmotnosti až 65 kg. Ovšem v případě skříněk mají únosnost do 30 kg.
Zavěšování těžších předmětů
Při zavěšování horních skříněk kuchyňské linky je třeba nejen zvolit správné hmoždinky (v tomto případě kovové). Je potřeba také zjistit, jaký druh sádrokartonové desky byl v daném místě použit (jeho tloušťka, atd.). Tyto parametry mají vliv na celkovou únosnost stěny na metr délky. Nejčastěji bývají využívány desky o tloušťce 12,5 mm.
Tip: Využijte slevové kupóny na Kupono.cz a ušetříte!
Každý metr délky takové stěny je možné zatížit maximálně 40-ti kilovou skříňkou. Při instalaci horních skříněk kuchyňské linky si však uvědomte, že stěna bude zatížena nejen samotnou hmotností skříňky. K budoucí zátěži je třeba připočítat také hmotnost nádobí, které bude skříňka uchovávat.