Troufnete si na obložení koupelny svépomocí? Přečtěte si, jak na to!

shutterstock.com

shutterstock.com

Pokud nechcete obkládání koupelen svěřovat obkladači, můžete tuto činnost zkusit sami. Potřebujete ale kvalitní nářadí, pečlivě naplánovat jednotlivé práce a také je potřeba velká dávka přesnosti, zručnosti a smyslu pro detail. Pokud tyto vlastnosti a nářadí máte, nic vám v obkládání koupelny svépomocí nebrání.

Nejdříve odstraníme staré obklady a dlažby

Nejčastějším důvodem pro změnu obložení koupelny nebývá ani poškození starých dlaždic, jako spíše touha po změně. Moderní variace tvarů a barev obkladů a dlažeb přímo lákají zákazníky k nákupu. Každý chce mít moderní bydlení, ve kterém se bude dobře cítit. Prvním krokem je tedy odstranění starých obkladů a dlažeb, pro připravení nového podkladu.

Tip: Zajistěte si dopředu, kam uložíte vzniklý odpad při rekonstrukci. Ve městech existují sběrné dvory, kam lze stavební odpad zavézt za mírný poplatek.

To se rovná spíše bourání, protože k této činnosti potřebujete hlavně kladivo a majzlík, všude vzniká mnoho odpadu, prachu a hluku. Snažte se, aby poškození zdiva při bourání bylo minimální. Při neopatrném odstraňování budete přidělávat práci pouze sami sobě. Opatrní buďte také v blízkosti rozvodů vody, zásuvek a vypínačů, aby nedošlo k jejich poškození.

Obložení koupelny krok za krokem, zdroj: shutterstock.com

Obložení koupelny krok za krokem, zdroj: shutterstock.com

Nové obklady a dlažby můžete přilepit na staré, ale…

Samozřejmě můžete využít také variantu lepení nových obkladů a dlažeb přímo na staré. Obkladači tuto možnost ale příliš nedoporučují. Nalepením další vrstvy obkladů a dlažeb zmenšíte celkový prostor v místnosti, obzvlášť pokud nejsou zcela v rovině. Na nesavém podkladu (keramické dlaždice) nedrží klasická lepidla na obklady. Můžete využít disperzní lepidla. Jejich cena je ale přibližně 300 Kč a vystačí přibližně na 2 m2. Další variantou je natření starých dlaždic speciální penetrací. Jedná se o adhezní můstek (pískovou penetraci), na kterou po zaschnutí můžete lepit klasickým lepidlem na obklady a dlažby.

Podklad musí být ve skvělé kondici

Kvalita přípravy podkladu může ovlivnit konečný výsledek pokládky. Celá zeď nebo podlaha musí být rovná. Při nerovnosti podkladu může dojít také k nerovnostem při konečném obkládání. Může se také stát, že pod některými dlaždicemi nebude dostatečné množství lepidla a dlaždice bude náchylná k poškození. To je důležité zejména u dlažeb, protože jsou více zatěžované. Ale pevně přilepeny musí být i obklady.

Při špatném podlepení stačí jediný náraz a dlaždice může prasknout. Abyste zvýšili pevnostní účinky lepidla, měli byste ještě přes samotným začátkem lepení podklad natřít hloubkovou penetrací. Ta zajistí spojení savosti jednotlivých podkladních vrstev. Díky tomu dokáže lepidlo skvěle držet a minimalizujete riziko odloupnutí dlaždice. Před lepením ještě nakonec celý podklad očistěte od prachu.

Správné založení první řady je prvním krokem k úspěchu

Zde se činnosti poprvé odlišují pro obklady a pro dlažby. Pokud měníte obě tyto součásti koupelen, nejprve začněte lepením obkladů. Obklady začínáme lepit od země. Předem si připravíme kladečský plán, na kterém mohou být naplánovány listely, inzerta a další ozdobné prvky a podle plánu místnost obložíme. Dbáme především na to, aby byla opravdu rovně založená první řada. Od ní se všechno odvíjí. Pokud špatně založíte první řadu, budete se s obkládáním trápit po celou dobu. Nezapomínejte ani na využití lišt. Využívat můžete vnitřní i vnější lišty.

Posledním krokem je položení dlažby. Tu lepíme od prostředku místnosti, tak aby vypadala co nejlépe při pohledu od dveří. Tímto lepením se vyhneme nerovnoměrnému rozložení dlaždic. Dořezy na obou stranách místnosti budou pak méně nápadné. Po zaschnutí lepidla můžete přejít ke spárování.

Rychlý přehled prací při obkládání

  1. odstranění starých vrstev
  2. vyrovnání podkladu
  3. penetrační nátěr
  4. odstranění prachu
  5. založení první vrstvy
  6. pokládka dlažby
  7. obložení obklady
  8. spárování
  9. umytí

Kolik ušetříte obložením svépomocí?

Sazba za obložení koupelny 1 m2 se pohybuje od 300 Kč bez DPH, někdy seženete i levnějšího obkladače, pokud vám to někdo udělá tzn. „po práci“. Součástí ceny nebývá materiál – lepidlo, spárovací hmota, apod. Příplatek bývá za tzn. přesné obklady nebo kamenické rohy (řezání dlažby pod úhlem 45 stupňů). Ovšem bez zkušeností rozhodně nedoporučujeme se pouštět do těchto specifických činností svépomocí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Koupelny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Troufnete si na obložení koupelny svépomocí? Přečtěte si, jak na to!

  1. Zednické práce napsal:

    Stejně si myslím, že nejlepší je se svěřit odborníkovi, pokud se zednickými nemáte zkušenosti. Aspoň já se nerad učím na vlastním.

  2. marcelos napsal:

    Já nejsem žádný všeuměl a zvládl jsem to. Je ale fakt, že jsem si nechal poradit od kamaráda, jak na to. Tady je to sice pospáno hezky, ovšem je potřeba znát i finty, jak na to atd. a to vám skutečně prozdradí jen odborník.

  3. franta napsal:

    já jsem to zvládnul sám, je ale fakt, že pod odborným dohledem mého šváry, kterým se tím živí, takže taky jsem za, využít spíše pomoc

  4. miloš napsal:

    taky si myslím, že to není složité, jen je prostě potřeba mít šikovné ruce a kvalitní materiál, já jsem si ale radši nechal obložení udělat, protože si v tom azse až tak nevěřím

  5. Jan z Trocnova napsal:

    Jako naprosty amater jsem oblozil koupelny, nikdo mi nepomahal, informace vzal zanglic. Knih a youtube. Muj hlavni problem bylo opravovat zmrseniny po profesionalech. Podle informaci z ceskych zdroju bych nevedel o co jde. V cechach je nejvetsi rada pro svepomoc abys to nechal obkladaci. Pokud vis co delas, je to priblbly, pokud to nenastudujes, nemuzes to delat. Ja zrenovoval schnilej vlastni barak, nakonec tam bylo vsechno novy a prodalo se to v rekordne kratkem case. Byly zvladnutelne problemy a jen jsem byl prekvapen, jak je to vsechno snadne. Moje profese nema s rekonstrukci baraku co delat, protoze jsem zemedelec. Preju odvahu neco delat a klidnou trpelivost a praci jako zabavu.

Komentáře nejsou povoleny.