Byty v panelových domech jsou proslulé svou nedostatečnou zvukovou izolací. Konstrukce panelových domů přenosu zvuků spíše napomáhá než aby je tlumila. Proto mnohdy o životě svých sousedů víte víc, než je vám milé. Zbavit se rušivých zvuků od sousedů úplně v panelovém domě možné není. Jediným způsobem, jak si zajistit větší soukromí i ticho, je přestěhovat se. Toto radikální řešení si však nemůže dovolit a ani neplánuje každý. Proto se podívejme na to, jak přenos hluku v paneláku alespoň omezit na únosnou míru.
Zjistěte, odkud k vám hluk proniká
Ještě než přistoupíte k realizaci odhlučnění bytu, zaměřte se na to, odkud k vám rušivé zvuky pronikají a v jaké intenzitě. Odhlučnit potom můžete pouze zjištěná problémová místa. Nejčastěji můžete být rušeni:
- přes strop – zpravidla nejrušivější je kročejový hluk, který vzniká u sousedů nad vámi (většinou to začnete pociťovat, když sousedé vymění koberec za tvrdý povrch u kterého neprovedou odhlučnění podlahy), odhlučněním stropu omezíte většinu nepříjemných zvuků
- přes stoupačky – dalším kamenem úrazu jsou stoupačky, přes něž se přenáší i pouhý hlasitější hovor. Pokud nechcete při relaxační koupeli poslouchat rozhovory svých sousedů, vyplatí se investovat do zvukového odizolování stoupaček
- přes zeď – od sousedů za zdí vás může rušit především nahlas puštěná televize, která nejvíc vynikne v nočních hodinách, zde se nabízí odhlučnit inkriminovanou zeď
- z hlavní chodby – hluk ze společné chodby ruší především obyvatele nižších pater, kde je provoz na chodbě největší, rušeni můžete být nejen hlasy a dupáním na schodech, ale také hlučným provozem výtahu
Jak na odhlučnění?
Odhlučnění stěn či stropu lze vyřešit několika způsoby. Vhodnost jejich využití závisí na tom, do jaké míry vás hluk od sousedů obtěžuje.
Nejjednodušším a nejlevnějším řešením je polepení stropu či zdí polystyrenovými deskami. Toto řešení však nabízí jen velmi nízké pohlcení zvuku, proto je vhodné jen tam, kde vás sousedé ruší opravdu jen málo.
Mnohem efektivnější je využití sádrokartonu. Sádrokartonové obklady výborně poslouží především při odhlučnění stropu. K vytvoření podhledu je vhodnější využít speciálního modrého sádrokartonu, který je oproti běžnému sádrokartonu hutnější, a proto lépe pohlcuje zvuky.
Volný prostor mezi původním stropem a sádrokartonem se vyplní akustickou izolací, která se rovněž podílí na pohlcení zvuků od sousedů nad vámi. Sádrokartonový podhled navíc vypadá velmi esteticky a můžete ho zároveň využít i k instalaci bodových světel.
Když je potřeba radikálnější řešení
Velmi účinné v pohlcování zvuků jsou také desky z akustické pěny. Jedná se o speciální těžké lisované akustické desky, které lze lepit přímo na strop či zdi. Akustické desky můžete následně překrýt sádrokartonem, omítkou či keramickými obklady. Na jejich účinnost se můžete podívat na následujícím videu:
Pokud hluk prostupujíce přes zeď ve větší míře, lze přistoupit k nejnáročnější a zároveň nejefektivnější metodě odhlučnění zdí. Při této variantě je zhruba pět centimetrů před původní zdí zbudována konstrukce (například z dřevěných hranolů) a až na tuto konstrukci se připevní akustické desky (případně modrý sádrokarton).
Kromě akustických desek zde jako další izolant působí i vzduch v mezeře mezi předstěnou a původní zdí. Odhlučnění sousedovy hlasité televize nebo nočních večírků je téměř dokonalé. Jedinou nevýhodou akustické předstěny je zmenšení prostoru uvnitř místnosti o cca 10 centimetrů.
Zajímám se o odhlučnění bytu v panelovém domě, resp. ložnice. Hluk ale jde od sousedů pod námi a na to jsem nenašla v článku žádný návod. Ložnici pod námi obývají dva puberťáci, kteří u PC vykřikují do noci. Ovšem slyšet je i docela normální hovor.
Jak se řeší odhlučnění zezdola, jde to ?
Tomášková