Ruší vás hluk ve spaní? Poradíme jak problémy pomocí akustické izolace omezit

shutterstock.com

shutterstock.com

Abychom byli každý den v dobré kondici a mohli fungovat v práci, potřebuje naše tělo kvalitní odpočinek. Nejčastější příčinou přerušovaného spánku je hluk. Především v bytových domech s množství sousedů často dochází k situacím, kdy denní rytmus sousedních rodin je poněkud odlišný a vzájemně se ruší. Často je intenzita hluku taková, že problém s přerušovaným spánkem nevyřeší pouhé špunty do uší a je třeba přistoupit k odhlučnění bytu. Jak při něm postupovat?

Odhalte zdroj hluku

V bytových domech vás mohou rušit sousedi hlasitou televizí, hovorem nebo dupáním. Ale zdrojem nepříjemných zvuků může být také výtahová šachta a podobně. Proto nejprve pečlivě prozkoumejte, odkud k vám hluk proniká nejvíc. Nejčastěji můžete být rušeni hlukem:

  • přes strop – nejčastěji si lidé stěžují na sousedy nad sebou, od nichž proniká kročejový hluk, řešením je domluva nebo kvalitní akustická izolace
  • přes zeď – sousedé žijící za zdí vedle vás většinou ruší hlasitě puštěnou televizí nebo hudbou, přes zeď také výrazně proniká hlasitý hovor
  • přes stoupačky – citlivým místem jsou také stoupačky, které prochází všemi byty nad sebou a jsou zpravidla velmi špatně utěsněny, přes stoupačky můžete slyšet i běžný hovor
  • z hlavní chodby – obyvatelé nižších pater jsou často rušeni provozem na společné chodbě, v nižších patrech je vyšší frekvence pohybu osob na schodišti a hlasité dupání po schodech je slyšet až do bytu, ideální to ale nemají ani majitelé bytů v posledních patrech, kde je zase více slyšet hluk ze strojovny výtahu

Jak na odhlučnění?

Jen málokdy se vám podaří se sousedy domluvit, aby se chovali ohleduplněji a tišeji. Pokud si chcete zajistit klidný spánek v impozantní ložnici, nezbývá, než investovat do odhlučnění bytu.

V případě, že vás ruší kročejový hluk od sousedů nad vámi, je efektivnější odizolovat sousedovu podlahu kročejovou izolací. Tím se zamezí přenosu hluku do nosných konstrukcí. Ale je spíše pravděpodobné, že se vám nepodaří souseda přesvědčit o nutnosti zásahu do jeho podlahy. Tudíž přichází v úvahu varianta číslo dvě – odhlučnění vašeho stropu.

Pokud jste již zjistili, odkud k vám proniká nejrušivější hluk, můžete se pustit do odhlučnění inkriminovaného místa.

Odhlučnění stropu

Konec dupání a klapání nohou nad vámi učiní izolace stropu. Možností provedení je hned několik:

  • minerální izolace – nejprve budou vytvořeny stropní podhledy ze sádrokartonu. Volný prostor mezi původním stropem a sádrokartonem se vyplní minerální izolací. Tato varianta je vhodná především k odizolování hluku způsobeného hlasitým hovorem.
  • akustická pěna – s kročejových hlukem si lépe poradí izolace z akustické pěny. Tu lze opět vložit do mezery mezi strop a sádrokartonový podhled, nebo ji můžete přilepit přímo na strop a překrýt sádrokartonem nebo omítkou.
Odhlučnění stěny pomocí vzduchové mezery, zdroj: shutterstock.com

Odhlučnění stěny pomocí vzduchové mezery, zdroj: shutterstock.com

Odhlučnění stěn

Sousedi za zdí vás přestanou rušit po instalaci zvukové izolace stěny. Jednou z možností je polepit zeď deskami z akustické pěny. Ještě účinnější je potom vytvoření konstrukce z dřevěných hranolů, která bude stát několik centimetrů před zdí. Konstrukci pokryjte akustickou pěnou nebo sádrokartonem. Vznikne tak nová zeď, která bude izolovat hluk i díky vzduchové mezeře, která vznikne mezi novou zdí a tou původní.

Hluk přicházející zvenčí

Hluku z hlavní chodby se můžete vyvarovat koupí kvalitních vchodových dveří do bytu, které budou těsně přiléhat k zárubním a díky tomu propustí méně hluku. Zvukovou izolaci zajistí také pevná konstrukce dveří.

Na hluk přicházející přes stoupačky vyzrajete instalací zvukové izolace zdi kolem stoupaček a pořízením dobře těsnících dvířek vedoucích do šachty stoupaček.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.