Rovné podlahy v panelákovém bytě mýtus nebo realita?

shutterstock.com

shutterstock.com

Byty v panelových domech si noví majitelé chtějí přizpůsobit svému vkusu. Trh s podlahovými krytinami nabízí velké množství možností, ovšem ne všechny jsou slučitelné se zcela nerovnou podlahou v paneláku. Proto je třeba před samotnou pokládkou nové podlahy promyslet, jakým způsobem původní podlahu vyrovnat.

Problémy s nerovnou podlahou

„Při rekonstrukci panelového bytu v Brně máte téměř stoprocentní jistotu, že narazíte na nerovnou podlahu.“ říká pan Zemánek, majitel stavební firmy. Můžete se setkat s různými hrboly a výčnělky, ale také s propadlými drážkami v podlaze například ve spojích panelů. Další nepříjemností je i rozdíl výšky podlahy, kdy na jedné straně místnosti je podlaha i o několik centimetrů výš než v opačném koutě.

Tyto nedostatky vás nezaskočí, pokud se rozhodnete pokrýt původní podlahu (nejčastěji nevzhledné linoleum) celoplošným kobercem. Alternativou je také použití dlažby, která dokáže určité nerovnosti srovnat, ale to využijete zejména při rekonstrukci bytového jádra v Brně. Současný trend však více přeje plovoucím podlahám nebo modernímu PVC či vinylu. Tyto podlahy jsou na rovný podklad citlivější.

Nerovnosti pod dlažbou mohou časem způsobit její praskání, u plovoucích podlah zase výčnělky v podkladu mohou protrhnout podkladovou izolační vrstvu, nerovnosti podlahy se také projeví při položení PVC. Plánujete-li použít vinylové pláty lepené přímo na zem, je potřeba zcela rovný podklad. Proto je třeba před položením nové podlahy odstranit původní podlahovou krytinu, odstranit rovněž zbytky původního lepidla a poté zhodnotit stav podlahy.

Pomocí vodováhy zjistíte, zda nejsou rozdíly ve výšce podlahy v různých částech místností, rozdíl by měl být na jednom metru nejvýš 2 mm. Pouhým okem potom odhalíte různé prohlubně, výstupky a další nerovnosti podlahy.

Jak podlahu vyrovnat?

Po odstranění původní podlahové krytiny a zbytků lepidla je třeba zhodnotit stav původní podlahy a další vlastnosti (např. savost,…). Pro vytvoření dokonale rovného povrchu máme dvě možnosti:

  • vylít podlahu novou vrstvou betonu – levnější varianta, ovšem náročnější na dopravu a umíchání materiálu, nová vrstva je poměrně těžká (vyplatí se pouze při extrémních nerovnostech)
  • vylít podlahu nivelační stěrkou – cenově dražší, ovšem v řadě ohledů pohodlnější řešení, umožňuje vytvořit i velmi tenkou vrstvu od cca 1-2 mm

Pokud jsou nerovnosti podlahy velké a k jejich zarovnání bude třeba větší vrstva betonu či nivelační stěrky, je třeba posouzení statika, zda toto zatížení konstrukce podlahy unese.

Pokud je třeba z důvodu statického posudku nebo z důvodu ušetření za materiál třeba vytvořit co nejnižší srovnávací podlahovou vrstvu, můžete přistoupit k zbroušení výčnělků a nerovností podlahy.

Průběh procesu vyrovnání podlahy

Rovná podlaha je základem pro správné položení většiny podlahových krytin. Proto je třeba ji provést pečlivě. Při nedostatku zkušeností se proto vyplatí přizvat na pomoc raději profesionály.

Ti provedou zbroušení výčnělků a vyplnění propadlin opravnou hmotou, následuje penetrace podkladu, teprve potom lze přistoupit k vylití nivelační stěrky. Před jejím vylitím je však třeba zkontrolovat a případně utěsnit problémová místa, aby nivelace neprotekla k sousedům pod vámi. Dále je vhodné oblepit stěny místnosti a potrubí vytápění pružnou dilatační okrajovou páskou. Nivelační hmotu je třeba rozmíchat s vodou, poté se nalije na podlahu a rovnoměrně rozetře. Vzhledem k brzkému schnutí je třeba pracovat rychle.

Specializované firmy si za vyrovnání podlahy účtují od 250 Kč/m². Cena zahrnuje materiál i práci, ovšem je třeba počítat s tím, že cena se mění v závislosti na potřebné výšce opravné vrstvy podlahy, která se nejčastěji pohybuje v rozpětí 2-20 mm.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.