Ať už obýváte byt nebo rodinný dům, s vlastnictvím nemovitosti souvisí nejen radost z bydlení ve svém. Nastávají také starosti s údržbou veškerého zařízení. Zpravidla platí, že čím starší je nemovitost, tím více oprav budete muset řešit. Ale ani majitelé nových domů se nevyhnou drobným opravám a pravidelné údržbě. Ta se týká především všech důležitých rozvodů od elektroinstalace, přes vodu a topení až po plyn. Kde poptávat tyto instalatérské práce? A jak předejít větším haváriím?
Topení, voda i plyn v jednom
Řada mužů si s drobnými opravami bydlení dokáže poradit sama. Ale i přes veškerou šikovnost, na některé závady je lepší přizvat odborníka. Toto pravidlo se týká především rozvodů plynu, do kterých laik vůbec nesmí zasahovat. Vhodné je zavolat specialisty také při potížích s rozvody vody či elektřiny.
Firmy zabývající se servisem plynoinstalace se velmi často zároveň specializují i na servis a opravy topení a rozvodů vody a kanalizace. V případě preventivní prohlídky se tak můžete spolehnout na jednu osobu, která prohlédne vše potřebné v domě. A stejnou firmu můžete zavolat i na opravu jakéhokoliv problému týkající se těchto tří okruhů.
Nejčastější závady v domácnostech
Podívejme se na nejčastější závady, se kterými se obyvatelé domů a bytů potýkají.
U rozvodů vody a kanalizace vás nejčastěji potkají problémy s ucpáním odpadů. Následuje zjištění netěsnosti spojů a ucpané nebo prasklé vodovodní potrubí. To jsou situace, s jejichž opravou si zpravidla sami neporadíte a je nutné zajistit vodoinstalatéra. Především v případě úniku většího množství vody je třeba situaci urychleně vyřešit a zavolat havarijní službu.
V zimním období vás nemile zaskočí problémy s topnou soustavou. Nejbanálnějším problémem je nízká teplota radiátoru, která může být způsobena zavzdušněním topení. Odvzdušnit radiátory ještě mnohdy zvládne každý sám. Odborníky byste ale měli zavolat, pokud odvzdušnění nepomůže. V takovém případě může být nízká výhřevnost způsobena zanesením radiátorů a potrubí. Dalším důvodem k zavolání topenáře je tečení radiátorů. Varovným signálem je také snížení tlaku v otopné soustavě.
Nejvyšší opatrnost byste měli věnovat rozvodům plynu i funkčnosti plynových zařízení. Všímejte si sebemenších odchylek ve funkčnosti. Na problém s netěsností plynové soustavy vás upozorní typický zápach plynu. Nejčastěji však budete nejspíš řešit problémy s plynovým kotlem. K nejčastějším závadám patří zanesení výměníku kotle či porucha elektroniky kotle.
Prevence je základ!
Abyste předešli vážnějším haváriím, vyplatí se provádět pravidelné revize. V případě rozvodů plynu a plynových spotřebičů je dokonce zajištění pravidelné revize povinností majitele nemovitosti. U plynových zařízení je třeba každý rok domluvit jejich kontrolu a jednou za tři roky je nutné provést provozní revizi plynových zařízení.
Ale vsadit na prevenci se vyplatí i v případě topné soustavy. Jen pravidelně kontrolovaná a udržovaná topná soustava může kvalitně sloužit. Zanedbáním pravidelné údržby topení můžete urychlit vznik problémů s topením. Navíc dobře udržovaná topná soustava má vyšší účinnost vytápění a šetří tak vaše náklady za topení.