Malování bytu: Proč je vhodné použít penetrační nátěr?

shutterstock.com

shutterstock.com

Při malování interiéru mnoho lidí zapomíná na úpravu podkladu před započetím samotné výmalby zdí. Přitom právě díky provedení penetračního nátěru si můžete nejen zjednodušit práci, ale i výrazně pozitivně ovlivnit konečný výsledek.

Co je to penetrační nátěr?

Penetrační nátěr, který se provádí ještě před započetím malování zdí, slouží ke zpevnění  podkladu, sjednotí nasákavost podkladu (díky tomu se barva uchytí stejnoměrně na celé ploše zdi, tato vlastnost penetračního nátěru je výhodná především u zdí, které byly opravovány a materiál zdi není po celé ploše jednotný) a usnadňuje přilnavost barvy (ale i lepidel a tmelů) k povrchu stěny.

Penetrační nátěr proniká do hloubky 1 mm a využívá se především v novostavbách před prvním malováním a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Ve starších domech je vhodné penetrační nátěr provést po oškrábání vrstvy předchozí barvy či po rekonstrukci. U starších staveb je většinou potřeba provést penetrační nátěr ve dvou vrstvách.

Aplikací penetračního nátěru můžete předejít:

  • loupání barvy ze stěny
  • nabalování omítky na váleček s barvou
  • skvrnám vzniklým nerovnoměrným uchycením nátěru
  • nutnosti opakovaného přetírání stěny
  • vzniku vlasových trhlinek

Penetrační nátěr lze použít na řadu typů podkladů jako například na beton, pórobeton, vláknocementové a třískocementové desky, omítku (vápennou, sádrovou, vápenocementovou i disperzní), dřevo a dřevotřískové desky, sádrokarton či neglazovanou keramiku. Využití je tedy vskutku široké.

Při aplikaci penetrace věnujte pozornost návodu k použití, pro různé povrchy se aplikuje penetrace v jiném ředění v závislosti na míře savosti konkrétního povrchu.

Čím nanášet penetrační nátěr?

Penetrační nátěr můžete nanášet mnoha způsoby. Jedná se o bezbarvý nebo mírně zabarvený roztok, který má konzistenci podobnou vodě. Na velké plochy je vhodné použít váleček a nanášet nátěr vždy do kříže, aby se dostal do všech drobných nerovností. Do rohů pak nátěr můžete nanést pomocí štětce.

Druhy penetračních nátěrů

Penetračních nátěrů existuje několik druhů. Volba správného typu penetračního nátěru závisí na stavu plochy i na typu barvy, kterou budete chtít zeď později natřít. Na trhu můžete nalézt penetraci:

  • univerzální – ta je určena k nátěru dosud nenatřených, ovšem dobře vyzrálých nasákavých podkladů
  • hloubková – díky mikroskopickým částečkám pojiva pronikne hluboko do porézních materiálů a dosáhne hloubkového zpevnění podkladu, omezí výkvět solí z minerálních podkladů. Dále zabraňuje prostupu skvrn z podkladu.
  • silikonová – určená pro napouštění savých podkladů jako zdivo a ostatní výše jmenované materiály. Navíc je vhodná například i na střešní krytinu. Je vhodná před použitím silikonových nátěrů.
  • silikátová – vyvinuta speciálně pro budoucí nátěr silikátovými barvami, zvyšuje jejich přilnavost.
  • fungicidní – tento typ penetrace je vhodný pro povrchy napadené plísněmi, povrchy zasažené při záplavách, využití nalezne i ve vlhkých interiérech, kde je vyšší pravděpodobnost vzniku plísní. Ale lze ji použít také v exteriéru na fasády domů, které se nalézají v blízkosti vody či lesa, kde je trvale vyšší vlhkost vzduchu. Fungicidní penetrace zamezuje tvorbě plísní a stejně jako ostatní typy penetrací zpevňuje podklad, sjednocuje savost povrchu, zvyšuje přilnavost dalších nátěrů či lepidel a zabraňuje vzniku trhlinek.
Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Malování bytu: Proč je vhodné použít penetrační nátěr?

  1. Ken napsal:

    Rozhodně penetrovat! Balení penetrace je cenově dostupné, navíc to zdi zbaví mastnoty a jiných nečistot. Ta investice se vám vrátí v tom, že životnost barvy bude delší. doporučuji.

  2. Pepa napsal:

    me pride ze se porad vymysli novy a novy zbytecnosti. vzdyt to driv slo i bez toho…

  3. Míla napsal:

    Dobře, ale jak to dříve také vydrželo, že?! Zrovna penetrace mi rozhodně zbytečná nepřijde, ta lahvička není moc drahá a udělá dobře svou práci.

Komentáře nejsou povoleny.