Kdy je nutné odstranit starý nátěr ze dveří a oken a jak na to?

shutterstock.com

shutterstock.com

Trápí vás nevzhledná stará dřevěná okna či dveře? Nemusíte hned je hned vyměnit, pokud jinak vyhovují. U některých historických staveb to ani není možné. Pokud je poškozen pouze nátěr okna a nikoliv samotné dřevo, postačí okna znovu natřít. Před provedením nového nátěru je však nutné odstranit nátěr starý.

Kdy odstranit starý nátěr?

Pokud ve svém bytě či domě máte osazena dřevěná okna a dveře, určitě vás čeká více práce s jejich údržbou ve srovnání s okny plastovými. Správná péče o dřevěná okna a dveře se však může vyplatit v podobě podstatně delší životnosti.

Starý nátěr je vhodné odstranit tehdy, když se v něm tvoří praskliny a nátěr tak přestává plnit funkci ochrany dřeva před vlivy počasí. Častým motivem k novému natření oken je také to, že nátěr je již nevzhledný, což mnohdy zároveň svědčí i o jeho stáří a chabé ochranné funkci. Starý nátěr je před novým natřením nutné pečlivě odstranit, aby záhy nedošlo k loupání nátěru nového.

Ideálním obdobím k renovaci oken je jaro, kdy většina lidí přistupuje k prohlídce stavu nemovitosti. Vyplatí se okna renovovat v teplejším jarním počasí, kdy se nátěru můžete zbavovat venku na čerstvém vzduchu. Navíc například chemickou metodu odstraňování nátěru není vhodné provádět za vyšších letních teplot z důvodu těkavosti rozpouštědel a jejich nižší účinnosti v teplých dnech. Rovněž provedení nového nátěru se vyplatí provést dříve, než přijdou horké letní dny.

Jak odstranit starý nátěr

Při odstraňování starého nátěru můžete zvolit jednu ze tří nejběžnějších metod:

  1. Broušení – nejčastěji používanou metodou je broušení starého nátěru. To je vhodné použít v případě, že starý nátěr je proveden v tlusté vrstvě a má malou přilnavost k povrchu dřeva. K ručnímu broušení můžete využít brusný papír (z počátku s hrubším zrněním, na závěr s jemnějším zrněním), drátěný kartáč, ocelovou vlnu (ta je vhodná na složitě profilované plochy) či ruční škrabku (výborný pomocník při odstraňování nátěru z rohů). Ruční broušení je časově náročná práce, proto na větší rovné plochy se vyplatí využít elektrické vibrační nebo kotoučové brusky. Nevýhodou odstraňování starého nátěru broušení je velké množství prachu, který při práci vzniká a který dráždí pokožku i dýchací ústrojí.
  2. Opalování – k odstranění nátěru se využívá horkovzdušné pistole, případně benzínové či plynové lampy. Je třeba pracovat s citem, aby kromě nátěru nedošlo také k poškození dřeva. Teplem působte na nátěr jen do té doby, než se na něm začnou tvořit vlnky. V tu chvíli nátěr rychle seškrábněte (dříve než znovu ztuhne), takto po částech odstraníte nátěr z celé plochy. Opalování je vhodnější provádět venku, protože výpary vzniklé opalováním nátěru jsou škodlivé pro lidské zdraví.
  3. Chemicky – k této metodě můžete využít řady odstraňovačů starých nátěrů. Jejich účinnou složkou je směs organických rozpouštědel. Díky nim se naruší struktura nátěru. Odstraňovačem natřete povrch okna či dveří, nechte 15-30 minut působit, následně starý nátěr seškrábněte ocelovou špachtlí či škrabkou.

Vzhledem k tomu, že při odstraňování starého nátěru vznikají zdraví škodlivé výpary či dráždivý prach, nezapomeňte při práci používat ochranné pomůcky, především respirátor a ochranné brýle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Kdy je nutné odstranit starý nátěr ze dveří a oken a jak na to?

  1. leny napsal:

    myslím, že je lepší se na to vrhnout v létě. to je totiž větší jistota, že bude venku tepleji…

Komentáře nejsou povoleny.