Ať už máte čerstvě osazená okna v novostavbě, nebo nově vyměněná okna v rámci rekonstrukce domu či bytu, je třeba okna ještě zakončit parapetem. Ten má funkci nejen estetickou, ale také ochranou, především v případě parapetu exteriérového. Zpravidla jsou parapety dodávány a montovány odbornými firmami zároveň s okny. Ale plánujete-li si parapety usadit sami, poradíme vám, jak na to.
Správný rozměr
Správné usazení parapetu je základní podmínkou k tomu, aby parapet dobře plnil svou funkci, tedy aby nepropouštěl vodu a dobře chránil zdivo pod sebou. Základem správného usazení parapetu je vhodně zvolená velikost parapetu vzhledem k okennímu otvoru. Velikost okenního parapetu dále bude záviset na tom, zda se jedná o parapet vnější či vnitřní. Postup se neliší mezi plastovými a eurookny.
Vnitřní okenní parapety
U vnitřních parapetů je situace mírně jednodušší. Hloubku parapetu volíme buď dle šíře zdi přečnívající oproti okennímu rámu, hloubku parapetu potom zvolíme o cca 3 cm větší s ohledem na tloušťku nosu (zakončení) parapetu, který by měl být vzdálen alespoň 5 mm ode stěny a případné nerovnosti zdi.
Tip: Podívejte se, jak probíhá výroba plastových oken
Pokud si přejete parapetem překrýt nejen zeď pod oknem, ale také radiátor topení umístěný pod oknem, zpravidla lidé volí parapet takové hloubky, aby byl radiátor zcela překryt. V takovém případě nezapomeňte v parapetu vyříznout díru, do níž bude zasazena mřížka. Tou může teplý vzduch z radiátoru stoupat přímo k oknu a snižuje se riziko rosení oken.
Délku vnitřního parapetu je třeba zvolit podle toho, zda bude zapuštěn do omítky po stranách okna. Velmi často se využívá zapuštění cca 1 cm na každou stranu od okna, ale lze parapet usadit i bez zapuštění do omítky.
Vnější okenní parapety
Hloubku vnějšího parapetu ovlivňuje opět šíře přesahu zdi oproti okennímu rámu. Hloubka parapetu však musí být alespoň o 40 mm větší než šíře přečnívající zdi, to proto, aby byl zajištěn správný odtok dešťové vody z parapetu dostatečně daleko od omítky domu.
Délku volte s ohledem na velikost okenního otvoru, ale nezapomeňte na rezervu kvůli teplotní roztažnosti parapetu. Z tohoto důvodu je třeba zvolit parapet kratší oproti velikosti okenního otvoru zhruba o 6-10 mm. Délkový rozdíl schová postranní krytka, v níž je z každé strany mezera 3-5 mm do níž se může materiál v případě teplotních změn roztahovat.
Pracovní postup usazování okenních parapetů
Pro instalaci parapetů je třeba mít dobře připravený pevný rovný podklad, který nesmí být vlhký. Postup prací je následovný:
- Připravte si drážku, která je o 20-30 mm níže než rám okna, do této drážky budete umisťovat parapet.
- Na upravený a očištěný podklad naneste nízkoexpanzní pěnu (nízkoexpanzní proto, aby nedošlo expanzí pěny k vyboulení parapetu) nebo silikonový transparentní tmel.
- Usaďte parapet tak, aby mezi špaletou okna a hranou parapetu zůstala mezera 2 mm a vyspádujte pod úhlem 6°pro exteriérové parapety (aby byl zajištěn dobrý odtok vody) a 2° v případě interiérových parapetů. Zatěžkejte.
- Mezery začistěte akrylátovým tmelem.
Ahoj, řekl bych že základem základů je připravit si dostatečně široké maltové lože, od něj se to pak odvíjí. Mělo by bejt široký tak akorát pro parapet.Zhruba 25 cm je ideální pro květináč apod. Delší parapety bych nebral.
pokud delate parapety na ven, dejte si vazne zalezet. musite si uvedoit, ze ten parapet musi vydrzet ruzny rozmary pocasi, tak krome spravnyho usazeni dat pozor na kvalitu.
bych rek ze vnitrni parapety se montujou bez vetsich problemu ale jestli to davate do starsiho baraku zkontrolujte si podlklad, jestli je dostatecne pevnej