Jak omezit znečištění koberců a prodloužit jejich životnost?

zdroj: pixabay.com

zdroj: pixabay.com

Přestože současný trend právě nepřeje celoplošnému pokrytí podlahy koberci, mají koberce v každé domácnosti své nezastupitelné místo. V dětském pokoji zajišťují tepelnou pohodu dětí hrajících si na zemi, v obývacím pokoji je koberec dekorativním doplňkem, který místnost zútulní. Investice do koberce není nijak malá, proto se vyplatí věnovat mu takovou péči, která jeho životnost co nejvíce prodlouží.

Neudělejte chybu hned na začátku

Životnost koberce pochopitelně můžete ovlivnit jeho vhodnou volbou již v obchodě. Pokud chcete umístit koberec do frekventované chodby či do pracovny, kde se po koberci bude pohybovat kolečková židle, vyplatí se zvolit koberec zátěžový, který je schopen čelit většímu provozu. Lze jej i snáze vyčistit.

Chcete mít opět koberec jako nový? Vyzkoušejte profesionální čištění koberců v Brně.

V ostatních místnostech je vhodnější zvolit nezátěžový s vhodnou délkou vlasu. Při jeho výběru zohledněte také praktičnost vzoru koberce. Na světlých, ale i tmavších jednobarevných kobercích je špína a opotřebení viditelné mnohem dříve než na kobercích se vzorem v tmavších odstínech. Délku životnosti však neovlivňuje pouze správný výběr koberce, ale také péče, kterou mu věnujete.

Prevence znečištění koberce

Jako prevenci přílišného znečištění koberce je třeba zajistit pečlivé očistění bot před každým vchodem do domu či bytu, ať už se jedná o vchod hlavní či vchod na balkon, terasu či zahradu. Z vnější strany pořiďte rohožky k očištění bot. Průnik písku a dalších nečistot do vnitřních prostor bytu sníží také použití rohoží či běhounu v předsíni.

Pravidelné vysávání

Samozřejmostí je pravidelná péče o koberec v podobě vysávání. Vysáváním nejen zajistíte pořádek a čistotu v bytě, ale také předejdete zašlapání špíny do hlubších vrstev koberce. Vysávání je třeba provádět jednou až dvakrát týdně dle míry znečištění.

S čištěním skvrn začněte co nejdříve

V běžném provozu domácnosti, obzvlášť sdílíte-li ji s dětmi, se nelze vyhnout sem tam nějaké nehodě, která má za následek nepěknou skvrnu na koberci. V takovém případě je třeba ihned přistoupit k částečnému čištění koberce v místě skvrny, aby nedošlo k zapuštění špíny hluboko do vláken koberce.

Skvrnu vždy čistíme od kraje skvrny směrem do jejího středu, aby nedošlo k rozšíření skvrny na větší plochu. Před samotným čištěním nejprve odstraníme tuhé části špíny, nebo v případě vylitého nápoje vysajeme skvrnu suchým hadrem. Následuje čištění vodou a čistícím prostředkem. Na závěr čištění se snažíme odstranit zbytky čistícího přípravku. Nakonec  vysušíme čištěné místo suchým hadrem.

Částečné čištění

Nejvíce exponovaná místa u vchodu domu a podobně se zašpiní daleko rychleji než ostatní koberce v bytě. Tyto části koberců je třeba čistit častěji. Poslouží k tomu částečné čištění koberců pomocí pěnových čistících prostředků, sprejů nebo čistícího prášku.

Mokré čištění koberců

Jednou ročně je potřeba provést kompletní mokré čištění všech koberců. To lze provádět ručně, ale tato metoda je mnohem náročnější a daleko méně účinná než s použitím moderních vysavačů, které do koberce vpraví směs vody a čistícího prostředku. Vzápětí tuto směs opět vysají, špinavá voda putuje do sběrné nádoby vysavače a proces se opakuje s novou čistou vodou. Tyto spotřebiče nemusíte kupovat, ale existuje půjčovna čističů koberců v Brně.

Výsledkem tohoto čištění je čistý koberec bez rizika vzniku map, koberec je po ukončení čištění navíc pouze vlhký, nedochází tak při čištění k promáčení spodní podlahové krytiny.

Mokré čištění můžete zvládnout svépomocí, speciální vysavače lze zapůjčit v půjčovně. Nebo můžete zvolit pohodlnější variantu a pozvat si na čištění koberců odborníky. V každém větším městě naleznete firmy zabývající se profesionálním čištěním koberců a čalouněného nábytku. Například v Brně působí společnost Čistění koberců Brno, která provádí čištění koberců přímo v domácnosti zákazníků v Brně i přilehlém okolí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.