Počmárané mosty, zdi domů, každodenně kolem nich procházíte a kroutíte nad tím zohavením staveb hlavou. A ještě větší zlost pocítíte, pokud se barevné obrazce objeví přímo na vašem domě. V tu chvíli toužíte po jediném – aby nevyžádaná kresba z fasády vašeho domu okamžitě zmizela. Přinášíme vám hned několik rad, jak na odstranění graffiti.
Postup při odstraňování graffiti
Včasným odstraněním kresby z fasády vašeho domu docílíte nejen toho, že váš dům bude opět vypadat pěkně. Rychlé odstranění graffiti zároveň dá pouličním malířům najevo, že o dům se někdo pečlivě stará a žádný výtvor na něm nevydrží dlouho. Tento fakt může řadu sprejerů odradit. Neboť jejich cílem je, aby jejich „dílo“ na místě setrvalo co nejdéle a shlédlo ho co nejvíce lidí.
Dobrou zprávou je, že většinu kreseb lze z domu bez zbytku odstranit. Je ale třeba vědět, jak na to. Prvním krokem je vždy prohlédnutí výtvoru a zjištění jeho původu. Graffiti mohou totiž být vytvořeny různým způsobem:
- Křídou
- Sprejem
- fixem
Nejprve tedy zjistěte, čím byl obrazec namalován a podle typu barvy zvolte způsob čištění. V případě, že jste měli velké štěstí, najdete na svém domě kresbu křídou. Tu lze odstranit obyčejným kartáčem a vodou. Ale mnohem častěji se vyskytují graffiti namalované sprejem nebo fixem. Kresby fixem snadno poznáte podle toho, že jsou detailněji propracovány než graffiti provedené sprejem. Na sprej ani fixu už však s kartáčem a vodou nevyzrajete. Je třeba přistoupit ke složitějším metodám odstraňování. Ty dělíme do dvou skupin – mechanické a chemické.
Chemické čištění
Pokud jste se rozhodli odstranit graffiti svépomocí, bude asi jednodušší zvolit chemickou cestu čištění. Kresbu fixem nebo sprejem lze odstranit za pomoci speciálních přípravků na bázi rozpouštědel. Rozpouštědla obsažená v přípravku naruší strukturu barvy, po delším působení barva nabobtná a následně ji lze odstranit z povrchu fasády kartáčem.
Při nákupu chemického přípravku si pečlivě pročtěte návod. V něm najdete, zda je přípravek vhodný pro odstranění fixu nebo sprejových barev. Dále si přečtěte, pro jaké povrchy lze přípravek použít. Nesprávnou volbou byste mohli zničit nejen graffiti, ale i fasádu domu.
Mechanické čištění
Další možností, jak se zbavit graffiti, je mechanické čištění. K němu budete potřebovat parní nebo vysokotlaký čistič. Pokud ho vlastníte, je pro vás mechanické čištění ideální volbou. Avšak častěji používají mechanické čištění fasád od graffiti spíše odborné firmy, které se zabývají čištěním fasád domů i profesionálním odstraňováním graffiti.
Mechanické čištění graffiti lze tedy provést parními a vysokotlakými čističi. Velmi účinné je také čištění tryskáním, kdy přístroj proti fasádě tryská směs písku a vody. Tím se odstraní veškeré nečistoty i graffiti.
Stejně jako u chemického čištění, si nejprve ověřte, zda je zvolená metoda čištění vhodná pro váš typ fasády. Čištění tryskáním je vhodné pro všechny běžné fasády, cihlové zdivo a obklady přírodním i umělým kamenem. Ale méně odolné povrchy by se mohly při mechanickém čištění poškodit. Opatrnosti je třeba také u hodně tmavých fasád, které mohou v místě čištění vyblednout.
Prevence
Předejít dalšímu zohavení vašeho domu lze jedině tím, že vzniklé graffiti odstraníte co nejdříve po jejich vzniku. Pokud vás odrazuje pracnost takové procedury, vsaďte na ochranný nátěr. Antigraffiti nátěr vytvoří na fasádě domu ochranný film, díky němuž se barva nevpije do povrchu. Zdi ošetřené antigraffiti nátěrem lze barevných obrazců zbavit velmi jednoduše za použití kartáče a obyčejné vody, a to i v případě graffiti vytvořených sprejem či fixou. Antigraffiti nátěr můžete aplikovat sami, nebo jeho provedení objednat u firmy, která se zabývá taktéž čištěním fasád a odstraňováním graffiti.