Moderní ploché střechy se nemusíte bát

zdroj: wikipedia.org

zdroj: wikipedia.org

Ploché střechy si většina lidí spojuje především s obyčejnými panelovými domy nebo naopak s malebnými domky na jihu Evropy. V našich zeměpisných šířkách však ploché střechy nejsou žádnou novinkou, objevily se zde již na začátku 20. století s příchodem funkcionalismu. Jedna z nejznámějších staveb je vila Tugendhat v Brně zapsaná na seznamu UNESCO. Přesto, že se jejich užití u rodinných domů masově nerozšířilo, uplatňují se dodnes především u atypických moderních domů.

Plochá střecha prošla v posledních letech řadou změn

Plochou střechou rozumíme střechu o sklonu do 5° (někdy až do sklonu 10°). Majitelé starších domů s plochou střechou před tímto typem střechy často varují. Mají nepříjemné zkušenosti především se zatékáním a náročnou údržbou střechy. Vývoj však pokročil kupředu a problém se zatékáním řeší pružnější materiály lépe odolávající teplotním změnám.

Významní architekti dávají přednost plochým střechám, protože nenarušují ráz domu.

Životnost střechy prodlužuje také důmyslné navržení střechy tak, aby nedocházelo ke kondenzaci vodních par a následnému porušení hydroizolace a protékání. Právě tento problém nebyl u starších plochých střech vyřešen použitím materiálů, které hůře odolávaly rozdílům teplot – lepenka, gumoasfalt nebo reflexol. Bylo nutné ji tak pravidelně kontrolovat.

Plochá střecha je populární u panelových domů, zdroj: shutterstock.com

Plochá střecha je populární u panelových domů, zdroj: shutterstock.com

Hrozba zatékání je důvodem, proč je třeba pečlivě vybírat projektanta střechy i řemeslníky. Na jejich pečlivosti a zkušenostech závisí životnost nové střechy, proto doporučujeme realizaci střechy na klíč. Kvalitně provedená moderní plochá střecha má životnost přes 30 let, čímž srovnává krok se střechou šikmou. I z hlediska údržby došlo k pokroku. Lze využít moderních materiálů, které nutnost údržby výrazně snižují.

Výhodou plochých střech jsou nižší pořizovací náklady a jednodušší stavba, protože není potřeba konstruovat krov.

Asfaltové pásy nebo hydroizolační fólie

Téměř bezúdržbové jsou modifikované asfaltové pásy s povrchovou úpravou z mleté břidlice. Modifikované asfaltové pásy jsou odolné vůči UV záření. Asfaltové pásy lze použít také ve variantě oxidované, ty jsou levnější, ale již vyžadují větší péči. Je třeba zajistit jejich ochranu proti UV záření speciálním nátěrem, který je nutné pravidelně obnovovat. Cena se pohybuje od 250 Kč / m2.

Mezi další moderní materiály patří termoplastická hydroizolační fólie, která vyžaduje pouze občasné čištění. Jedná se o nejdražší variantu s celou kolem 1000 Kč / m2, ale má nejvyšší životnost. Existují také varianty povrchu ploché střechy s oplechováním, které v případě pozinkovaného plechu vyžadují ochranný nátěr zhruba jednou za 2-4 roky.

Výhody moderních plochých střech

  • Jednodušší provedení oproti střeše šikmé, není potřeba konstruovat krov. Rychlá montáž.
  • Pod plochou střechou vzniká u patrových domů plnohodnotný obytný prostor i v prvním poschodí domu. Rozmístění nábytku zde není limitováno sešikmeným stropem.
  • Větší požární odolnost.
  • Lepší přístup na střechu při realizaci střechy i při případných opravách.
  • Možnost využít střechu jako terasu či vybudovat tzv. zelenou střechu.
  • Nižší pořizovací náklady.

Nevýhody plochých střech

  • Nevhodná do horských oblastí. Tento typ střechy není vhodný do oblastí s vydatným sněžením. Sníh a led je třeba ze střechy odklízet, aby nedošlo k jejímu poškození v důsledku zvýšeného zatížení střechy.
  • Náročnější řešení odtoku vody.
  • Náročná na kvalitu naprojektování i provedení. V případě neodborného provedení hrozí problémy se zatékáním.
  • Omezený výběr střešní krytiny.
  • Nutnost péče. Ačkoliv je nutnost údržby moderní ploché střechy výrazně nižší než dříve, jistou péči je potřeba střeše věnovat. Prodloužíte tak její životnost. Péče spočívá v čištění odpadních vpustí, kontroly střechy za účelem odhalení možných poškození a v případě některých materiálů je třeba provádět pravidelné ochranné nátěry.
Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.