Měď nepatří mezi časté svařovací materiály, přesto se najdou specialisté, kteří tento materiál svařují téměř výhradně. Jak byste v případě svařování mědi měli správně postupovat? Podívejte se na informace v našem článku.
Nesnadné svařování
Svařování mědi se neřadí mezi nejsnadnější úlohy. Zde už byste měli být pokročilým svářečem, který prošel svářecím kurzem. Musíte vědět, jak vybrat svářečku, a jakou metodou se do práce dát. Měď je obecně používána spíše v profesionálních provozech, kde se využívá například v e-mobilitě. Svařování mědi se ale uplatňuje také v elektronice, v hodinářském průmyslu, nebo ve šperkařství. Zde se ale svařuje většinou pomocí laseru.
Minimální tloušťka
Pro svařování v průmyslu, nebo při hobby aktivitách, je pro svařování mědi nutno dodržet základní postupy. Měď je možno svařovat od tloušťky stěny minimálně 1,5 milimetrů. Zde se podmínky dodržují podobně jako u oceli. Svařit měď je ale poněkud složitější. Proč tomu tak je?
Měď vede teplo
Svařování mědi je úkol pro zkušené svářeče. Je to dáno přirozenými vlastnostmi tohoto kovu. Měď totiž velmi dobře vede teplo. Tento materiál má navíc své specifikum v podobě potřeby udržet vyšší přívod tepla, než je tomu v případě oceli. Když se vyvine příliš vysoká teplota, hrozí, že se předmět úplně roztaví.
Jakou metodu použít
Pro svařování mědi se mohou používat některé běžné metody, které jsou dostupné i pro hobby svařování. Jedná se například o svařování v ochranné atmosféře, nebo o svařování plamenem či svařování elektrodou. V obou případech je nutné dbát na bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti, použít ochrannou kuklu, rukavice a oděv. Nezapomeňte, že měď je známá tím, že jednotlivé kousky dokáží během svařování odstřikovat.
Jestliže se rozhodnete svařovat měď, můžete použít svařování plamenem. Zde se používá hořák s acetylen-kyslíkem a svarový kov je zde chráněn před vzdušným kyslíkem právě rozptýleným svařovacím plamenem. Další metodou, kterou lze zvolit, je svařování metodou MIG, kdy se používá inertní plyn. Svařit měď je možné i za pomocí metody TIG, kdy se používají wolframové elektrody, které vytvoří ochrannou atmosféru.