Zloději jsou dnes naneštěstí velice šikovní, rychlí a dobře vybavení. Ubránit tak svůj dům či byt proti jejich násilnému vniknutí je čím dál tím náročnější. Navíc statistika není příliš pozitivní, policii se totiž nepodaří objasnit skoro 80 % případů vloupání. Udělejte tak pro zabezpečení vchodových dveří něco dříve než bude pozdě.
Práci jim můžete ztížit tím, že si pořídíte například kvalitní dveře či zámek. Věřte, že za uvážení stojí i bezpečnostní kování, které také přispěje ke spolehlivější ochraně vašeho příbytku. Zde najdete informace o tom, co to bezpečnostní kování je, jaké jsou jeho typy a třídy.
K čemu bezpečnostní kování slouží?
Kvalitní vstupní dveře by měly být součástí vašeho domova, jsou základem bezpečnosti. Nebyly by však nic bez kování, které z velké míry podporuje jejich, resp. vaší bezpečnost.
Bezpečností kování je tedy speciální typ kliky, jejíž primární funkcí je ochránit váš příbytek a odradit zloděje od pokusů dostat se dovnitř. Tato klika je vytvořena tak, aby zloděj nemohl vylomit či odvrtat cylindrickou vložku či kliku mechanicky poškodit. Nesmíme zapomenout ani na to, že klasická obyčejná klika zloděje téměř zve dovnitř, tato je odrazuje. I psychologický dopad tak hraje jistou roli.
Doporučuje se především na vstupní dveře, samozřejmě jej však můžete umístit i do interiérů. Zejména vhodné je pak do kancelářských budov, apod.
Kování podle tříd
Bezpečnostní kování musí projít tzv. certifikací bezpečnosti, podle níž je zařazeno do patřičné třídy. Hodnocení vychází z normy ČSN P ENV 1627. Rozlišujeme čtyři třídy:
- 1. třída – základní ochrana, překonání pro odborníka není složité
- 2. třída – již zaručuje dostatečnou ochranu pro běžné použití
- 3. třída –nabízí vyšší stupeň ochrany a doporučuje se tam, kde je zvýšené riziko vloupání, jejich překonání je velmi náročné
- 4. třída – nejvyšší stupeň ochrany, pro silně zabezpečené objekty
Z toho je tedy jasné, že první dva stupně bezpečnosti vám zaručují jen základní odolnost proti násilnému vniknutí. Podíváme-li se například na českého výrobce, značku Rostex, za kliku s bezpečnostní druhou třídou zaplatíte 2 320 Kč. Za třetí třídu dáte o pouhou stokorunu více. Čtvrtá třída vás pak vyjde na 3 055 Kč.
TIP! Ohlídejte si, zda bezpečnostní kování, které jste si vybrali, má certifikát bezpečnosti. Bez něj vám nemůžou být jeho vlastnosti, zde uváděné, zaručeny!
Dva typy kování
Každá třída kování je pak ve štítové a rozetové verzi.
- štítové (pouze jedna část) – jednoduchá montáž (pouze vruty); nižší cena
Pokud budete bezpečnostní kování štítového typu objednávat přes internet, změřte důsledně rozteč, tedy vzdálenost od středu kliky po střed zámku a tloušťku vašich dveří.
- rozetové (skládá se ze dvou částí – kliky a cylindrické vložky) – vyšší pořizovací cena; široký výběr tvarů a designů; obtížnější montáž (vrtání), která však zaručuje delší životnost než u štítového provedení
Dále se většinou z vnější strany dveří volí klika nebo madlo. Výhodou je, že nemusíte dveře zamykat pokaždé, když se vrátíte domů. Nevýhodou je, že si tak snadno můžete zaklapnout dveře a pak se nedostanete domů.
Bezpečnostní kování koupíte na www.hs-kovani.cz