Zateplení šikmé střechy aneb zabraňte úniku až 15% tepla

shutterstock.com

shutterstock.com

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale i šikmou střechou na rodinných domech odchází velká část nashromážděného tepla. U starých nemovitostí se může jednat až o ztrátu ve výši patnácti procent z celkové potřeby energie.

Ačkoli se tomuto druhu zateplení nevěnuje až taková pozornost, jako například zateplení fasády, může zateplení střechy rovněž ušetřit finance (nyní lze získat i dotaci z programu Nová zelená úsporám). Existuje více způsobů a je důležité zvolit ten pravý.

Proč uniká teplo střechou?

Jedná se o naprosto přirozený jev, který je udáván základními fyzikálními zákony. Ohřátý vzduch v domácnosti má mnohem menší hustotu a také váhu. Díky tomu zákonitě stoupá vzhůru, zatímco studený vzduch se drží u země. Vzduch postupuje stále vzhůru domácností a posledním místem, které by ho mohlo uvnitř udržet a zabránit tak tepelným ztrátám je střecha. Pokud nejsou šikmé střechy zateplené, teplý vzduch uniká z interiéru a vznikají tepelné ztráty. Jako důkaz může posloužit snímek z termokamery, který odhalí i drobné úniky.

Levnější varianta než zateplení fasády

Zateplení šikmé střechy je v porovnání se zateplováním fasády až několikanásobně levnější variantou snížení tepelných ztrát. Dosahovaná tepelná izolace ale rozhodně není zanedbatelná. Vysoká účinnost zateplení šikmých střech také dopřává tomuto systému rychlou návratnost investice. Pokud dosáhnete i na dotaci, můžete se dostat na návratnost v rozmezí 5-8 let.

3 možnosti realizace zateplení šikmých střech

Šikmé střechy u rodinných domů mohou být zateplovány různými technologiemi. Mezi nejoblíbenější a zároveň nejúčinnější se řadí zateplení pomocí minerální skelné izolace. Liší se ale také místa, na kterých je střecha zateplována. Tato místa mohou být celkem 3. Která to jsou?

  • Zateplení nad krokvemi
  • Zateplení pod krokvemi
  • Zateplení mezi krokvemi

Nadkrokevní izolace je oblíbenou variantou v posledních letech

Zateplení nad krokvemi je ideální variantou pro pasivní a nízkoenergetické domy, kterých v posledních několika letech začalo velmi významně přibývat. Vlastnosti správně zvolené nadkrokevní izolace jsou totiž dostačující i pro tyto druhy staveb. Může se realizovat i na starších domech při rekonstrukcích. V tom případě je ale vhodná i výměna střechy. Střešní krytina bude muset být ze střechy odejmuta, protože izolace přijde přímo pod ní.

Izolace mezi krokvemi

Při tomto druhu izolace se minerální vata vkládá do prostoru mezi nosné trámy střechy. Tento způsob lze realizovat v případě, že trámy nejsou zakryté. Mezi ně se vloží desky skelné minerální vaty a následně se na trámy připevní deskové materiály, které izolaci zakryjí a vytvoří rovnou a čistou plochu. K zakrytí mohou být využity sádrokartonové nebo dřevotřískové OSB desky.

Izolace pod krokvemi

Izolace pod krokvemi se realizuje v případě, že trámy v konstrukci střechy jsou již zadělány a odstranění poklopu by bylo příliš nákladné. V tomto případě se zatepluje přímo na poklop trámů pomocí speciálních hliníkových profilů. Realizace izolace pod krokvemi ale sníží výšku stropu i šikmých střech. S tím musíte počítat. Využívá se například v podkrovních bytech, kdy lze udělat snadno i dodatečně.

Nezapomínejte ani na folie

Ke každému druhu realizace zateplení je důležité myslet také na ochranu proti vlhkosti a párám. Nesmíte tedy zapomínat ani na vhodné využití paropropustných a parozábranných folií. Pro každý systém se vyžívají jiné druhy. Pokud si nejste jistí, zda volíte správně, nebojte se obrátit na odborníky v tomto oboru, kteří vám provedou realizaci střechy na klíč.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Zateplení šikmé střechy aneb zabraňte úniku až 15% tepla

  1. honza napsal:

    Zajímalo by měl, jak a podle čeho se úspora měří. víte to někdo? četl jsem, že je možné dosáhnout i úspory vyšší než 30% je to nesmysl nebo ne?

Komentáře nejsou povoleny.