Nejčastější otázky ohledně rekonstrukce bytového jádra

shutterstock.com

shutterstock.com

Panelové domy jsou nechvalně proslulé svými koupelnami. Umakartová jádra měla sice výhodu rychlé instalace. Ale jejich náchylnost k plesnivění, nízká zvuková izolace i nepěkný vzhled vedou majitele panelákových bytů k myšlence jádro zrekonstruovat. I vás tento zásah do bytu čeká? Našli jsme odpovědi na nejčastější otázky týkající se rekonstrukce bytových jader.

Je potřeba stavební povolení nebo ohlášení stavby?

Pokud při stavební úpravě bytového jádra nebudete měnit jeho dispozici a umakartové příčky nahradíte příčkami o podobné hmotnosti, není třeba stavební povolení ani ohlášení stavby.

Ohlášení stavby je třeba zařídit, pokud budete měnit dispozice jádra a zároveň nebudete zasahovat do nosných konstrukcí. Například, plánujete-li rozšířit koupelnu na úkor chodby a podobně.

Stavební povolení budete potřebovat, pokud plánujete zasahovat do nosných konstrukcí.

Jak dlouho bude rekonstrukce jádra trvat?

Délka trvání rekonstrukce bytového jádra závisí na náročnosti stavebních úprav i na kvalitě prováděných prací (a především dodržení technologických přestávek). Doba rekonstrukce se pohybuje mezi 7 až 14 dny. Nejčastěji lze rekonstrukci stihnout během 10-ti dní.

Jaký je časový harmonogram prací?

  1. Bourací práce a navezení nového materiálu
  2. Výstavba nových příček
  3. Instalace rozvodů elektřiny, vody a odpadů
  4. Začištění drážek, stropní podhledy
  5. Úprava stěn, penetrace, omítky
  6. Obložení stěn koupelny a položení dlažby
  7. Malování stěn, spárování dlažby
  8. Instalace umyvadla, toalety, vany
  9. Dokončovací práce, instalace světel, vypínačů
  10. Úklid, předání díla

Je možné během rekonstrukce v bytě bydlet?

Teoreticky to možné je, ale pohodlné takové bydlení v žádném případě není. Při rekonstrukci bytu vás bude obtěžovat nejen hluk, ale i vysoká prašnost. Navíc WC a koupelnu nebudete moci používat. Pro tato velká omezení je vhodné si po dobu rekonstrukce zařídit náhradní bydlení.

Můžeme spojit koupelnu a wc?

Spojení WC a koupelny se často jeví jako možnost, jak lépe využít prostor bytového jádra. Nevýhodou se toto spojení však může stát v „ranní špičce“, kdy se celá rodina potřebuje vystřídat na WC i v koupelně.

Propojení koupelny a WC navíc omezuje norma ČSN 734301 a vyhláška č. 268/2009 Sb., která povoluje propojení pouze u bytů s maximálně dvěma místnostmi. Proto například v bytě 3+1 byste správně propojení koupelny a WC dělat neměli, byť vás za to po kolaudaci postihovat nikdo nebude.

Vaše nová koupelna bude hotová za 7-14 dnů, zdroj: shutterstock.com

Vaše nová koupelna bude hotová za 7-14 dnů, zdroj: shutterstock.com

Je možné i v paneláku instalovat sprchový kout bez vaničky?

Sprchový kout s odtokovým žlábkem vypadá velmi esteticky, dokonce dokáže koupelnu i opticky zvětšit. Tento typ sprchového koutu můžete mít i v paneláku. Ale musíte počítat s tím, že bude třeba někudy vést ze sprchového koutu odpad.

Odpad potřebuje mít cca 10 cm prostoru pod sprchovým koutem, což většinou bývá problém. Jedním z řešení je zvednout podlahu koupelny, ale pak při vstupu do koupelny budete muset překonat schod. Pokud byste sprchový kout bez vaničky potřebovali proto, že byt bude užívat invalidní osoba, lze schod do koupelny nahradit nájezdem. Ten však může překážet v prostoru předsíně a je třeba důmyslně vyřešit dispozici bytu.

Na kolik vyjde rekonstrukce bytového jádra?

Konečná cena za rekonstrukci bytového jádra závisí na kvalitě řemeslné práce v Praze, náročnosti stavebních úprav i na vámi zvolených zařizovacích prvcích i na použitých materiálech a jejich kvalitě.

Pokud si na rekonstrukci koupelny pozvete specializovanou firmu, počítejte s výdajem okolo 100 – 150 000 Kč. S náročností úprav i kvalitou materiálů se ale cena může vyšplhat i na dvojnásobek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Bytová jádra se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.