Které podlahy lze renovovat a vyplatí se za ně připlatit?

shutterstock.com

shutterstock.com

Mnoho lidí se domnívá, že jakmile jednou podlahu pořídí, zůstane již stále taková, jako po jejím položení. Jen málokdo si uvědomuje, že podlaha používáním také svým způsobem „stárne“ a může také nešetrným zacházením dojít k jejímu náhlému poškození. Už při výběru nové podlahy je na tento fakt vhodné brát zřetel. Která podlaha je z tohoto důvodu považována za nejlepší?

Renovace dřevěné podlahy je nejběžnější

Velmi výhodné jsou v tomto ohledu zejména dřevěné podlahy, které se opravují vzhledem k jejich přírodní povaze poměrně snadno. Veškeré šrámy, které by tato podlaha případně mohla během let utržit, se opraví přebroušením.

Renovace dřevěné podlahy, zdroj: podlahy-koberce.com

Renovace dřevěné podlahy, zdroj: podlahy-koberce.com

Po přebroušení následuje lakování, kdy si můžete i do určité míry změnit vzhled vaší podlahy. Vybrat si můžete z nepřeberného množství laků, které jsou k dispozici na trhu.

V současné době se nejběžněji aplikují dřevěné plovoucí podlahy, tedy dřevěné podlahy pokládané volně bez pevného spojení s podkladem, které jsou snadnější na pokládku, než klasické dřevěné podlahy pokládané lepením nebo přibíjením na dřevěné rošty.

U plovoucích dřevěných podlah se většinou počítá s jedním až dvěma přebroušeními. Pak už je nutné podlahu vyměnit. Nemělo by se tak provádět zbytečně, ale skutečně jen v případě potřeby.

Renovace podlahy ve starším objektu

Pokud se stěhujete do staršího objektu, kde jsou prapůvodní podlahy z dřevěných desek nebo parket, i u nich je možná renovace podlahy, jestliže není dřevo ještě příliš poškozené. Není třeba rovnou původní podlahu vyhazovat.

Renovaci podlahy musí předcházet důkladná prohlídka stavu dřeva. Pakliže je celkově podlaha ještě v dobrém stavu, provede se přebroušení a následně vyleštění zakončené nalakováním nebo navoskováním podlahy.

Oprava syntetických podlah

U jiných typů podlahových krytin není takováto renovace možná, ačkoli nejsou tolik náchylné na opotřebení. U plošných podlah z PVC se může zdát oprava poškozené podlahy nemožná. Přesto ale existuje způsob.

Pokud jde o PVC v dekoru dřeva, kde se poškodí jedna „deska“ ve vzoru, je možné tuto „desku“ opatrně nožem vyříznout a vložit na toto místo jinou. Spáry je pak potřeba zalepit suchým svárem, aby opět utvořila vložená lamela celistvý díl se zbytkem místnosti.

Oprava laminátové podlahy je složitější, zdroj: shutterstock.com

Oprava laminátové podlahy je složitější, zdroj: shutterstock.com

Podobná oprava jde provést také u laminátové podlahy. I zde se dá poškozená, tentokrát už opravdu deska vyjmout z podlahy a nahradit jinou, při tom je ale potřeba laminátovou podlahu částečně rozebrat a poté zase složit s novou lamelou. To lze provést pouze u podlahy se suchým zámkovým systémem nikoliv v případě lepené laminátové podlahy.

Tip: Je vhodné, pokud si po položení podlahy několik lamel necháte uskladněno pro případnou výměnu.

Více informací o podlahách můžete najít na adrese www.plovouci-podlahy.net

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.