Čím snadno rozdělit místnost? Sádrokartónem!

Přemýšleli jste nad tím, jak rozdělit efektivně vaší místnost. Mám pro vás tip. Rozdělení místnosti pomocí sádrokartonu je nejenom pěkné, jednoduché, ale také velmi efektivní.

Sádrokartonové desky nachází své uplatnění nejen při běžných konstrukcích, ale i při tvoření stavebních příček, k obkladům střešních konstrukcí, při tvorbě stropních podhledů nebo k obkladům v prostorách s vysokou vlhkostí. Široká škála využití sádrokartonových desek si vyžaduje i jejich specializaci a rozdělení dle jejich využití. Výrobci sádrokartónů proto dodávají desky nejrůznějších rozměrů a kvalit.

Co to vůbec sádrokartón je?

Sádrokartonové desky jsou vyrobeny z lisované sádrové hmoty, která je vložena mezi dva silné kartony papíru. Takováto deska se pak převeze do tzv. sušáren. Někdy se také místo papíru používá laminát. Jedná se o vodotěsnou fólii, která zabraňuje tvorbě plísní. Laminát se tedy používá tehdy, pokud máte místnost, která je vystavená vodě, či vlhkosti.

Proč rozdělit místnost pomocí sádrokartónu?

Jedná se o velmi lehkou variantu, jak rychle a na sucho rozdělit místnosti mezi dvěma pokoji. Sádrokartón má však i svoje nevýhody. Sádrokartón je velmi tenký, a proto zvuková izolace je velmi malá. Proto pokud jste v jedné místnosti, pak snadno slyšíte člověka, jak vedle šeptá. Je to velmi nepříjemné, a pokud tak oddělíte například obývací místnost od ložnice, pak se připravte, že pokud zapnete televizi v obývacím pokoji, tak určitě vzbudíte člověka, který spí v ložnici.

Další nevýhoda spočívá ve výdrži sádrokartónu. Pokud do něj uhodíte pěstí, pak ho jistě prorazíte. Když pominete tyto faktory, pak jde opravdu o velmi levnou variantu rozdělení vašich místností.

Se sádrokartónem nemusíte jen rozdělovat místnosti, ale můžete dělat i podhledy. Pokud máte například křivý strop, nebo je nevzhledný díky postarší architektuře, pak můžete tyto nedostatky snadno napravit sádrokartónem. Pokud si zvolíte sádrokartón, který obsahuje laminát, pak lehce můžete omezit výskyt plísně ve vašem pokoji až o 80%. Sádrokartón se na strop dává do zarážek, které jsou z hliníku. Jediná nevýhoda je, že se vám jak opticky, tak reálně sníží strop. Proto tuto metodu použijte jen tehdy, když máte v pokoji dostatek místa.

Sádrokartón lze snadno opravovat. Díky své konstrukci můžete s tmelem snadno opravit všechny trhliny na vašem sádrokartónu. Díky jeho izolačním schopnostem můžete se sádrokartónem snadno zateplit stěny vašich pokojů tak, aby nedocházelo ke zbytečnému úniku tepla. Sádrokartón se také používá, pokud chcete vézt velkou místností elektroinstalaci a nechcete rozkopávat celou zděnou stěnu. Tak můžete šikovně zamaskovat jakékoliv kabely, abyste nemuseli zasahovat například do nosné zdi.

Jaké jsou druhy sádrokartónů?

Stavební deska obyčejná GKB – Tato deska se používá v interiérech s relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C. Desky se používají pro suché prostory, běžné bytové příčky a podhledy, i pro ostatní konstrukce bez protipožárních požadavků. Označení: Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky.

Stavební deska impregnovaná GKBI – Impregnované desky se používají v prostorách s vyšší relativní vlhkostí do 75%, nebo 85% po dobu delší než 10 hodin, se 100% vlhkostí po dobu menší než 2 hodiny během 24 hodin, při teplotě 20°C. Desky se používají do koupelen, sprch a umýváren. Označení: Na zadní straně je modré písmo uprostřed desky. Deska je celá potažena speciálním kartonem zelené barvy.

Stavební deska protipožární GKF – Protipožární desky se používají do suchých prostorů se stálou relativní vlhkostí menší než 65% při teplotě 20°C s požadovanou požární odolností stavby, nebo jako ochrana ocelových konstrukcí před požárem. Označení: Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební deska protipožární impregnovaná GKFI – Protipožární impregnované desky se používají do prostoru s vyšší relativní vlhkostí do 75% jako desky GKBI, ale kde je navíc stanovená protipožární odolnost konstrukce. Použití vyplývá z kombinace požadavků na desky GKF a GKBI. Označení: Na zadní straně je červené písmo uprostřed desky.

Stavební deska izolační s minerálním vláknem MF – Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem jsou receptem ke zlepšení tepelné a částečně zvukové izolace interiérových konstrukcí. Jedná se o desky GKB s vrstvou izolační hmoty (polystyrénem) tloušťky 2,3,5,6 cm, nalepené z rubové strany. Použití je stejné jako pro stavební desky GKB.

Stavební deska izolační s minerálním vláknem a parozábranou MFAL – Vrstvené desky izolační s minerálním vláknem a parozábranou mají na vnitřní straně sádrokartonové desky parozábranu, která zabraňuje vzniku kondenzační zóny v tepelně izolační vrstvě nalepené desky z minerálních vláken. Použití je stejné jako pro stavební desky GKBI

Stavební deska s olověnou fólií GKFPb – Stavební desky s olověnou fólií se používají na obklady místností a na výstavbu konstrukcí, kde je požadována ochrana před tvrdým zářením.

Stavební deska ohebná – Stavební deska ohebná je sádrokartonová deska, zesílená skelným vláknem. Je určena pro ohyby za sucha i mokra. Jedná se o desky tloušťky 6,5; 9,5 mm v provedení GKB. Další alternativou je sádrovláknitá deska RIFLEX se skelnou stříží tloušťky 6 mm. Je zvlášť vhodná pro oblouky a klenuté plochy. Ohýbá se za sucha.

Dávejte tedy pozor na výběr sádrokartonové desky, abyste si vybrali přesně tu, kterou potřebujete. Správný výběr sádrokartónu je stejně důležitý, jako jeho správná montáž!

Příspěvek byl publikován v rubrice Byt, Bytová jádra, Dům, Koupelny, Kuchyně se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Čím snadno rozdělit místnost? Sádrokartónem!

  1. Kouskova Kaja napsal:

    kamaradka si sadrokartonem rozdelia velkou mistnost a musim rict ze to vypada pekne jen je problem ze je pres to docels slyset

Komentáře nejsou povoleny.